UrodaRelaks

Olejki eteryczne i emocje.

Jako naturalny edukator zdrowia w zakresie olejków eterycznych i emocji, niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczą tego, w jaki sposób nasze emocje wpływają na nasze zdrowie i jak możemy wykorzystać olejki eteryczne do uwolnienia zmagazynowanej traumy emocjonalnej. Zrozumienie, jak działają nasze emocje i jak nasz mózg je przetwarza, jest kluczem do zrozumienia procesu, dzięki któremu możemy przezwyciężyć i puścić. Zagłębmy się w naukę kryjącą się za naszymi emocjami, zmysłem węchu i tym, jak używać olejków eterycznych, aby poprawić zdrowie emocjonalne.

Czym są emocje?

Jest tyle definicji tego pojedynczego słowa. Być może dlatego, że nie ma naukowego konsensusu w sprawie jednej definicji. Emocja reprezentuje stan mentalny związany z myślami i uczuciami. Jest to świadome doświadczenie z intensywną aktywnością umysłową i wysokim stopniem przyjemności lub niezadowolenia. Emocje często splatają się z nastrojem, temperamentem, przeszłymi doświadczeniami, osobowością, usposobieniem i motywacją .

Spojrzenie na emocjonalne centrum mózgu.

Układ limbiczny, często nazywany „mózgiem emocjonalnym”, znajduje się w mózgu. Ta część mózgu radzi sobie z reakcją emocjonalną, funkcją hormonów , zachowaniem, motywacją, pamięcią długotrwałą i zmysłem węchu. W systemie limbicznym znajduje się kilka innych wyspecjalizowanych obszarów, w tym: 

• Hipokamp: Odpowiada za tworzenie wspomnień krótko- i długoterminowych. 
• Ciało migdałowate: Ten postrzega emocje takie jak gniew, strach i smutek. Odgrywa rolę w kontrolowaniu agresji, a także pomaga przechowywać wspomnienia wydarzeń i emocji. Jest to również związane z aktywnością seksualną i libido .  • Podwzgórze: kontroluje reprodukcję , wzorce snu i homeostazę ciała .  •Wzgórze: Przekazuje sensoryczne informacje do mózgu, kory. 

Oprócz bycia blisko związanym z zmysłem węchu, możesz zobaczyć, dlaczego nasze emocje mogą wpływać na wiele innych rzeczy w naszym życiu. Część mózgu, która reguluje emocje, odgrywa również rolę w pamięci, pożądaniu seksualnym, reprodukcji, śnie i ogólnej homeostazie.

Jak oleje eteryczne wpływają na emocje?

Dokładne szczegóły dotyczące wpływu zapachów na emocje są trudne do zdefiniowania. Ale zastanówmy się, co się dzieje, gdy wdychamy aromat.

Kiedy cząsteczka substancji zapachowej unosi się w powietrzu w nosie, ląduje na maleńkich włosach w nosie zwanych rzęskami. Rzęski zaczynają wibrować, generując sygnał elektryczny. Sygnał dociera do komórki receptora , która zaczyna wiązać pakiety informacji o zapachu i wysyła projekcje do opuszki węchowej. Informacje o zapachu są nawet dalej wiązane w pakiety, które przemieszczają się do układu limbicznego przez komórki piramidalne.

Tutaj, w układzie limbicznym, następuje zmiana emocjonalna w odpowiedzi na zapach. Na przykład wszyscy wiemy, jak wąchać coś, co wywołuje pamięć lub wiedząc, że nie chcesz umawiać się z konkretną osobą, ponieważ nie możesz znieść sposobu, w jaki pachnie. Chociaż nie jest do końca jasne, jak tworzy się reakcja emocjonalna , jest jasne, że tak się dzieje, ujawnia badanie z 2018 r. Zatytułowane „Olejki eteryczne jako modyfikatory ludzkiego zachowania”. [3] Co więcej, badania pokazują, że wspomnienia wywołane węchem często powodują większe pobudzenie emocjonalne niż po prostu przywołanie pamięci bez skojarzonych bodźców węchowych. 

Emocjonalne uzdrawianie poprzez olejki eteryczne

Jak sama nazwa wskazuje, aromaterapia to terapia wykorzystująca aromaty. Dokładniej, aromaterapia to gałąź medycyny botanicznej wykorzystująca lotne i aromatyczne związki roślinne. Ze względu na wyjątkowy bezpośredni związek między emocjami a węchem w mózgu, olejki eteryczne mogą pomóc „odblokować” zapisane wspomnienia i emocje. Kiedy oddychasz olejkiem eterycznym, cząsteczki wchodzą do układu limbicznego w mózgu i wywołują reakcję emocjonalną, pokazując, dlaczego olejki eteryczne i emocje idą w parze.

Niechęć do konkretnego oleju może wskazywać na coś więcej niż tylko osobiste preferencje. Może to wzbudzić nieprzyjemną reakcję emocjonalną. Odwrotnie, oleje, które wywołują pozytywne emocje, są prawdopodobnie preferowane. [4] To dlatego, że aromaty mają wpływ na fale mózgowe wpływające na twoje emocje. 

Proste ćwiczenie uwalniania emocji

Oto ćwiczenie, które pomoże Ci lepiej zrozumieć i zmienić emocje za pomocą terapii olejkami eterycznymi.

1. Zidentyfikuj emocje i nazwij je po imieniu (strach, poczucie winy, żal , gniew, uraza, strata itp.). Jeśli nie możesz nazwać emocji, ale odczuwasz ból w określonym obszarze ciała, spójrz na obszar bólu w Książka Karola Trumana , Uczucia pogrzebane żywcem, nigdy nie umierają. Pomoże to zidentyfikować i nazwać emocje związane z bólem. [5] 2. Następnie przejrzyj emocje w wydaniu Emotional Patterns Essential Oils autorstwa Carolyn Mein. To da ci olejek eteryczny, który może być użyty do uwolnienia twoich specyficznych emocji. 
 3. Chwyć zalecany olejek eteryczny i nanieś go na odpowiedni obszar ciała. Może to być obszar, w którym odczuwasz ból lub inny obszar. Mein zasugerował „punkty alarmowe” i odpowiednie wykresy ciała, aby zaoferować jedną możliwość. Czasami po prostu będziesz miał poczucie, że „wiesz”, gdzie stosować olej. 
4. Oprócz tego umieść jedną kroplę olejku w dłoniach i głęboko oddychaj aromatem, wyobrażając sobie emocje najlepiej jak potrafisz. Czy ta emocja żyje gdzieś w twoim ciele? Czy rozpoznajesz kolor, dźwięk, smak lub inną obecność? 
5. Każda emocja wymieniona w książce Meina ma również „wyjście” lub przeciwne emocje. Zapamiętaj nazwę swojej emocji, jak również jej przeciwieństwo. 
6. Następnie powtórz na głos następujące frazy:

„Postanawiam uwolnić traumę za emocją (wstaw swoją emocję).” Powtórz 3 razy. 
„Wybieram (wstaw przeciwne słowo).” Powtórz 3 razy.

7. Ponownie wdychaj aromat i wizualizuj emocje zmieniające się i uwalniające z twoich komórek. Daj mu pozwolenie na opuszczenie. Możesz także recytować na głos następujące stwierdzenie:

„Z miłością i chętnie wypuszczam to, co już mi nie służy w sposób pozytywny lub postępowy”.

Emocjonalne uwolnienie nie musi boleć.

Jednym z powszechnych nieporozumień dotyczących uwolnienia emocjonalnego jest to, że samo uwolnienie spowoduje ból emocjonalny. Wiele osób zakłada, że ​​konieczne jest przeżycie traumatycznej sytuacji, aby przejść obok niej. Czasami korzystne jest ponowne odwiedzanie niektórych rzeczy z naszej przeszłości, ale nie zawsze tak jest. Z modlitewnym sercem otwórz swój umysł na możliwość, że tak łatwo będzie uwolnić się od ciężaru wszelkich emocjonalnych blizn, na które się trzymasz. Oni ci nie służą. Weź głęboki oddech i daj sobie pozwolenie, by ich wypuścić.

Korzystając z powyższych kroków lub podobnej techniki, możesz delikatnie uwolnić emocje. Raz po raz słyszę, jak ludzie komentują, że uwolnienie emocjonalne jest łatwiejsze i spokojniejsze niż się spodziewali. Wypróbuj i sprawdź, czy działa dla Ciebie!

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a