Kawa

Kopi Luwak – najdroższa kawa na świecie

Najdroższa kawa na świecie!

„Kopi” oznacza kawę, natomiast „luwak” jest lokalną nazwą cywety bez której produkcja tego napoju byłaby niemożliwa. Kopi luwak jest najdroższą kawą na świecie. Za jeden kilogram tego luksusowego produktu należy zapłacić około tysiąca euro.

Kawa Kopi Luwak pojawiła się na rynku końcem XIX wieku za sprawą rodziny Widjaja z Dżakarty. Darmawan Widjaja, jeden z potomków słynnego rodu pamięta, jak w latach trzydziestych, kiedy Indonezja była jeszcze pod panowaniem Holendrów, jego rodzina sprzedawała rzadko spotykane, wyjątkowe ziarna kawy bogatym holenderskim urzędnikom.

Dziesięć kilogramów miesięcznie kupował pewien chiński sklep, który istnieje od 1878 roku w północnej części Dżakarty do dnia dzisiejszego. Pozostaje jednak jedno pytanie: w jaki sposób ktokolwiek, kiedykolwiek wpadł na pomysł, by napić się kawy, która pochodzi z odchodów cywety?

„To część z indonezyjskiej kultury”, powiedziała Shenny Widjaja. „Tutaj nic się nie zmarnuje”.

Ten gatunek zbierany jest przez ludność z wysp indonezyjskich (Sumatra, Jawa, Celebes), a w mniejszym stopniu z Filipin i Wietnamu. Drapieżny, wszystkożerny łaskun, zamieszkujący Azję, zjada m.in. owoce kawowca, ale trawi tylko ich miąższ. Po nadtrawieniu przez enzymy trawienne i lekkim sfermentowaniu przez bakterie produkujące kwas mlekowy ziarna przechodzą przez przewód pokarmowy i są wydalane. Zwierzę zjada tylko najlepsze owoce, a przez przejście przez przewód pokarmowy łaskuna ziarna kawy tracą gorzki smak i kawa z nich wytwarzana zyskuje nowy, łagodny aromat. Po oczyszczeniu kawę przetwarza się – często pali się ją na tradycyjnych patelniach. Ten proces trwa przez około godzinę i wymaga od palacza wiele uwagi, by ziarna się nie spaliły i surowiec nie zniszczył. Następnie kawa jest mielona i serwowana lub sprzedawana w całych ziarnach.

Co do zasady ziarna powinny być zbierane w dżungli, w której mieszkają luwaki. Jednak tubylcy szybko wpadli na pomysł, żeby sobie ułatwić życie i złapali zwierzaki. Umieścili je w ciasnych, niczym niewyłożonych, klatkach zamkniętych na cztery spusty.

Mieszkańcy wysp indonezyjskich dają do jedzenia cywetom tylko kawę twierdząc, że to ich ulubione jedzenie. Bzdura! Na wolności luwaki jedzą też inne owoce, które znajdą w dżungli. Warto dodać, że choć kopi luwak jest „wytwarzany” przez łaskuny, to nie jest on jedynym zwierzęciem odpowiedzialnym za produkcję tego specjału. Słonie, ptaki jacu oraz małpy bonobo to zwierzęta, z odchodów których pozyskuje się kawę kopi luwak (choć oczywiście w odniesieniu do nich nazwa „luwak” mija się nieco z prawdą).

Za najlepszą proporcję wykorzystywaną przy przygotowaniu indonezyjskiej kawy uważa się 10 gramów kawy na 170 ml wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock