HalloweenŚwięta

Halloween – Krótka historia

Noc 31 października każdego roku to Halloween , jest to magiczny czas obchodzony przez ludzi wszystkich wyznań, a zwłaszcza dzieci są zachwycone. Ubierają się w duchy i szkielety, czarownice i wiedźmy, niosą wydrążone lampiony z dyni, śpiewają upiorne piosenki i są za to nagradzane cukierkami.

Za historią Halloween, która została utracona, gdy świętujemy naszą współczesną wersję, kryje się wiele znaczeń, ale jej korzenie są nadal dobrze znane i tworzą wspaniałą historię dla dzieci, zanim wyruszą w swoją misję strachu i rozrywki. Pierwotnie Halloween było znane pod celtycką nazwą „Samhain”, co niektórzy historycy uważają, że może to być przyczyną powstania słowa „lato”.

Halloweenowa legenda

Tysiące lat temu Celci Zachodniej Europy, a szczególnie z Wysp Brytyjskich i zachodniej Francji, uważali, że w ostatnim dniu października otwierają się bariery pomiędzy światem a królestwem zmarłych, pozwalając duchom i świętym przechodzić między żyjącymi.

Złe duchy chodziły od drzwi do drzwi i straszyły ludzi. Ten kto był po za domem, miał pecha! Jeśli nie zdążył uciec przed duchami to te zabierały go do królestwa umarłych.

Była to noc grozy, aby się chronić ludzie zwracali się do kapłanów, znanych również jako druidzi i obrońcy Celtów. I żeby złe duchy uspokoić, do zamknięcia barier następnego dnia, palili wielkie pożary i składali ofiary.

Zło zawsze walczy z dobrem! Aby powstrzymać całkowite zerwanie bariery oddzielającą dwa światy w wyniku zła, z pomocą żywego świata, bogowie i inne dobre duchy walczyły ze złymi duchami.

Ofiary ze zwierzęcych kości były wrzucane do ognia, nazywanego ogniem kości, dzięki czemu ognisko stało się częścią historii Halloween.

W zamian za pomoc bogom w walce ze złymi duchami w noc Samhain, bogowie umożliwiali druidom przewidywanie przyszłości oraz zobaczenie pogody i zdrowia ich króla na następny rok, co pozwoliło Celtom przygotować nasiona i gromadzić zapasy żywności, aby mogli je nosić przez pory roku.

Druid recytował również wiersze słońcu, które uważali za boga, aby powróciło w następnym roku i zmieniło temperaturę poprzez ogrzanie ziemi. Miesiące zimowe były mroźne, ciemne i nic nie rosło. W tamtych czasach celtyccy ludzie wierzyli również, że jeśli słońce nie powróci, będą zbyt słabi, aby pomóc świętym w walce ze złymi duchami i że ostatecznie diabeł zwycięży, a ziemia zginie.

Rzymskie i chrześcijańskie Halloween

Po inwazji Rzymian na ziemie celtyckie wielu Celtów przeszło na rzymskie pogańskie rytuały, ale nadal zachowało wiele własnych celtyckich świąt. Samhain był jednym z nich, jednak obchody zostały połączone z rzymskimi świętami, które miały miejsce mniej więcej w tym samym czasie. Jednym z nich był festiwal Pomony, zwany rzymską boginią owoców i drzew.

Symbolem Pomony było jabłko, które zapoczątkowało tradycję pochylania się nad beczką i próbowania ugryzienia podskakującego jabłka z rękami za plecami. To była tradycja, która przetrwała do XXI wieku na Wyspach Brytyjskich i powraca w innych częściach świata, które świętują Halloween i jego historię.

Kiedy wiara chrześcijańska w końcu dotarła do Irlandii, a ludzie nawrócili się na kościół rzymskokatolicki z tradycyjnych wierzeń pogańskich, wiele starych uroczystości i świąt stało się świętami chrześcijańskimi, a Samhain również nie był inny, a zamiast tego stał się także Wigilią Wszystkich Świętych znany jako Dzień Wszystkich Świętych.

Ofiary nie były dozwolone przez długi czas i zamiast recytujących wiersze druidów, mnisi i księża śpiewali hymny na cześć świętych chrześcijaństwa. Święci zostali poproszeni o ciągłe obserwowanie ludzi, a w niektórych masach błagano, aby nie porzucali żywych i nadal dokonywali cudów.

Pierwszy listopada, powszechnie znany jako Dzień Zaduszny, to dzień pamięci o zmarłych bliskich, a w wielu częściach świata jest to dzień, w którym rodziny odwiedzają groby swoich bliskich, aby złożyć kwiaty i opowiedzieć im o wszystkim, co się wydarzyło na świecie od zeszłego roku. Dla wielu jest to raczej czas świętowania niż czas smutku.

Sławna latarnia Jack o '

Halloween zmieniło się w XIX i XX wieku z uroczystości religijnych na coroczne święto, głównie dla dzieci, które ubierają się w kostiumy i chodzą od domu do domu, śpiewając piosenki w małych grupach. Poza tym ulubioną tradycją, która rozpoczęła się w USA, a obecnie rozprzestrzenia się na inne części świata, jest lampion z dyni wyrzeźbiony w przerażającej twarzy ze świecą w środku, znaną jako latarnia z dyni.

Historia Jacka z latarnią to kolejny stary klasyk, człowiek z Irlandii, który okradł wieśniaków i kiedy był wypędzany z miasta, spotkał diabła, który przybył, by odebrać duszę Jacka. Jack zdołał zawrzeć układ z diabłem za dusze wieśniaków w zamian za swoją wolność. Diabeł zamienił się w srebrną monetę, którą Jack dawał wieśniakom jako zapłatę za swoje zbrodnie, a kiedy wieśniacy leżeli w swoich łóżkach, szatan wracał do normalnej postaci i zabierał mieszkańców wioski jeden po drugim. Jack sprytnie włożył monetę do sakiewki, która zawierała również krzyż, w ten sposób uwięził diabła i pozwolił Jackowi uciec.

Jack zmarł wiele lat później, ale za swoje grzechy nie został wygnany z Nieba, ale diabeł wciąż pamięta, jak potraktował go z rąk Jacka i zabrania mu wejścia do piekła, więc Jack był na zawsze skazany na wędrowanie w ciemne noce. Pożegnalnym prezentem diabła dla Jacka jest rozżarzony węgiel z piekielnych ognisk, który Jack umieszcza w latarni, aby pomóc mu w jego podróżach.

Latarnia z dyni na Halloween, której używamy dzisiaj, przypomina nam umowę, którą zrobił Jack i pierwotnie została wykonana z dowolnego dużego warzywa, które było dostępne. Była to duża pomarańczowa lub żółta dynia w USA. Wierzchołek jest odcięty, a mięso zeskrobane, a następnie przerażająca twarz wyrzeźbiona w boku. Odbijające się światło świecy odbija żółty miąższ, nadając latarni odpowiednio przerażający wygląd.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Check Also
Close
Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a