Warzywa

Fasola

Najwspanialej rośnie w strefie podzwrotnikowej, ale uprawiana jest na całym świecie. Dobrze komponuje się z różnymi dodatkami.

Powiązane artykuły

Można zrobić z niej kotlety na obiad i ciasto na deser. A przy tym zawiera substancje, które pomagają leczyć wiele schorzeń.

Dużo jej w kuchni Meksyku, Jamajki, Brazylii, Kostaryki, Indii. Do Europy trafiła dzięki Kolumbowi. Najbardziej popularna na świecie, a także w Polsce, jest fasola zwyczajna (szparagowa i uprawiana na suche nasiona). Hoduje się ją na wszystkich kontynentach.

Ciepłolubna fasola złota (mung) o długich strąkach i małych nasionach dobrze smakuje z potrawami typu curry.

Japońska adzuki jest okrągła, ciemna. Nadaje potrawom delikatny orzechowy smak.

Fasola półksiężycowa (limeńska) ma szerokie, płaskie, sierpowate strąki z 2-3 dużymi nasionami. Świetnie łączy się z mięsem i rybami.

Ciemnofioletowe albo nakrapiane ziarna fasoli wielokwiatowej dodaje się do zup i sałatek. Jedną z odmian jest fasola jaś.

Pochodząca z Indii fasola mungo jest nieduża, okrągła, zielona, żółta lub nakrapiana. Często robi się z niej mąkę.

Meksykańska czarna fasola ma nasiona duże i błyszczące. Kolejna popularna w Meksyku odmiana to kidney, inaczej fasola nerkowca, o czerwonych, dość dużych ziarnach.

Z kolei pinto-meksykaÅ„ska odmiana biaÅ‚ej fasoli – jest jasna z bordowymi kropeczkami.

Niewielkie, zielonkawe ziarna ma fasola flażolet.

Fasola cannellini, niewielkie ziarna o Å‚agodnym smaku, pochodzÄ…ca z WÅ‚och.

Dlaczego warto ją jeść?

  • Jej głównym skarbem sÄ… biaÅ‚ka, szczególnie cenne ze wzglÄ™du na dużą zawartość lizyny, której nasz organizm sam nie wytwarza, a która jest niezbÄ™dna do produkcji karnityny dziaÅ‚ajÄ…cej korzystnie na ukÅ‚ad krążenia. Ta substancja wzmacnia serce, chroniÄ…c przed zawaÅ‚em i chorobÄ… niedokrwiennÄ….
  • Jest kaloryczna (100 g suchych nasion to 290 kcal), gdyż dostarcza sporo wÄ™glowodanów i tÅ‚uszczu. Ale ten tÅ‚uszcz zawiera zawiera cenne nienasycone kwasy tÅ‚uszczowe, które obniżajÄ… poziom zÅ‚ego cholesterolu i podwyższajÄ… ten dobry, chroniÄ…c przed miażdżycÄ…, nadciÅ›nieniem i zakrzepami.
  • BiaÅ‚ko fasoli ma wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci zasadotwórcze. To ważne dla utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej, zwÅ‚aszcza gdy siÄ™ je kwasotwórcze miÄ™so, ryby, jajka i produkty zbożowe. Fasola hamuje wydzielanie kwasów żoÅ‚Ä…dkowych, dlatego mogÄ… jÄ… jeść osoby cierpiÄ…ce na nadkwasotÄ™. BiaÅ‚ko pochodzÄ…ce z fasoli dziaÅ‚a korzystnie w profilaktyce osteoporozy: w mniejszym stopniu niż biaÅ‚ko zwierzÄ™ce powoduje utratÄ™ wapnia z moczem.
  • Fasola to źródÅ‚o lecytyny wzmacniajÄ…cej ukÅ‚ad nerwowy, poprawiajÄ…cej zdolność koncentracji i zapamiÄ™tywania, wspomagajÄ…cej przyswajanie witamin E,K,A i wpÅ‚ywajÄ…cej na metabolizm tÅ‚uszczów i cholesterolu. Dostarcza witamin z grupy B i witaminy E, fosforu, potasu, magnezu, wapnia. W przeciwieÅ„stwie do grochu nie zawiera sodu. W niektórych jej gatunkach wystÄ™puje żelazo (haricot – zwyczajna), kwas foliowy (mung, pinto, z czarnym oczkiem), selen (czarne oczko) oraz dobroczynny zwÅ‚aszcza dla mężczyzn cynk (fasola czerwona, nerkowca i czarna).
  • Czarna fasola jest szczególnie cennym gatunkiem. Przede wszystkim ze wzglÄ™du na kolor, który wskazuje na dużą zawartość przeciw utleniajÄ…cych zwiÄ…zków z grupy antocyjanów (podobnie jak w przypadku np. czarnego ryżu czy czerwonej cebuli). Poza tym zawiera wiÄ™cej skrobi opornej niż inne rodzaje fasoli. DziÄ™ki temu wspiera bakterie zasiedlajÄ…ce jelito grube w produkcji kwasu masÅ‚owego, niezbÄ™dnego dla zdrowia i zmniejszonego ryzyka zachorowania na nowotwór jelita grubego.
  • Åšwieże nasiona zawierajÄ… wiÄ™cej wody, natomiast mniej biaÅ‚ka, wÄ™glowodanów, tÅ‚uszczów i skÅ‚adników mineralnych niż suszone. Ale wiÄ™cej w nich witamin.
  • W strÄ…czkach fasoli znajdujÄ… siÄ™ lignany, substancje chroniÄ…ce przed cukrzycÄ… i zmniejszajÄ…ce ryzyko chorób nowotworowych, głównie raka sutka i jelita grubego, oraz bÅ‚onnik, który pomaga usuwać nadmiar cholesterolu.
  • Fasolamina zawarta w najpopularniejszej fasoli zwykÅ‚ej (Phaseolus vulgaris) hamuje trawienie skrobi znajdujÄ…cej siÄ™ w ziemniakach, pieczywie, makaronie, pierogach, ryżu czy kukurydzy, uÅ‚atwiajÄ…c pozbycie siÄ™ nadprogramowych kilogramów. Organizm otrzymuje mniej energii, dziÄ™ki temu nie dochodzi do powstawania nadwyżek przeksztaÅ‚conych w tkankÄ™ tÅ‚uszczowÄ…. Fasolamina wpÅ‚ywa również na utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi (podwyższony poziom glukozy wymaga wiÄ™kszej iloÅ›ci insuliny – hormonu pobudzajÄ…cego nadwyżki kalorii w tkankÄ™ tÅ‚uszczowÄ…).

Co można z niej zrobić?

Z fasoli można przyrządzić dania na ciepło (zupy jednogarnkowe) i na zimno. Suszone ziarna można dodać do zupy i innych dań ciepłych, robi się z nich sałatki i puree. Fasola złota dobrze smakuje z potrawami z curry, a mungo jest znakomitym dodatkiem do dań zbożowych, sufletów i zup.

Ciemne fasole (czarna, czerwona) są pyszne w sałatkach i duszonych daniach mięsnych. Beżowa cętkowana (pinto) łatwo się rozgotowuje, dlatego nadaje się na pasztety. Popularne w kuchni meksykańskiej fasole kidney są doskonałym składnikiem dań z ryżem i kukurydzą. Ze względu na słodki smak zwykle przyprawia się je ostrą papryką lub pieprzem kajeńskim.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też
Close
Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock