MagiaRozwój duchowy

Czym jest karma?

Labirynt znaczenia

„Karman” to sanskryckie słowo określające działanie. „Karma” jako koncepcja filozoficzna to oryginalna myśl wedyjska (1500 pne), która została później propagowana i upowszechniana przez nauki Buddy i Mahaviry (500 pne).

Powiązane artykuły

Budda stwierdza, że ​​„karma” składa się z naszych myśli, słów, działań i działań, które inni wykonują zgodnie z naszymi instrukcjami. 
Brat Shatapatha (700 pne) wyjaśnia znaczenie doktryny „ karmy ”

„Podczas gdy nasze ciała mogą umrzeć, dusza jest wieczna i kontynuuje swoją podróż przez wiele wcieleń. Dusza tworzy system działań i reakcji (karma), przez całe życie, tworząc cykl odrodzenia. A całość naszych działań i ich reakcji w tym i poprzednich wcieleniach decyduje o naszej przyszłości.

Tak więc – człowiek narodził się w świecie, który stworzył ”.

Brihadaranyaka Upanishad (700 pne) – starożytne teksty sanskryckie, które zawierają niektóre z głównych pojęć filozoficznych i idei Sanatany Dharmy (hinduizmu), pięknie podsumowują prawo „karmy”…„Jesteś tym, czym jest twoje głębokie pragnienie jazdy. Tak jak pragniesz, taka jest twoja wola. Tak jak twoja wola, tak i twój czyn (Karma). Tak jak twój czyn (Karma), twoje przeznaczenie ”.

To prawie podsumowuje pojęcie „karmy”.

Jednak interpretacja „Osho” różni się od jego poprzedników. Bardziej praktyczne wydaje się stwierdzenie, że prawo „karmy” faktycznie wyjaśnia coś, co dzieje się w naszej istocie. Według „Osho”, w każdej żywej chwili tworzymy działania (karma), a te działania mogą spowodować łaskę wznoszenia się w nas lub hańbę. To uczucie łaski lub hańby jest spontaniczną reakcją naszych działań. Tak więc negatywne działania prowadzą do cierpienia, a pozytywne działania rodzą szczęście i radość.

Opowiada dalej, że nikt nie może uniknąć karmy, ponieważ jest to niemożliwe. A kiedy zdasz sobie sprawę z nieuchronności, staniesz się zupełnie inną osobą.

Jaki jest praktyczny efekt wiary w karmę?

Po prostu wiara w karmę nie ma rzeczywistego efektu. Jest to równie przydatne, jak wiara w zdrowe życie bez zmiany złych nawyków żywieniowych. Powinieneś mieć jasne zrozumienie karmy i zastosować to zrozumienie w swoim życiu, aby znaleźć wewnętrzny spokój i szczęście.

Co z ludźmi, którzy nie wierzą w karmę?

Karma jest podstawowym mechanizmem naszego istnienia. Dotyczy wszystkich, bez względu na przekonania.

Z determinacją i ciężką pracą każdy może zrobić dobre życie dla siebie. „Karma” nie ma z tym nic wspólnego. Czy to nie prawda?

To jest złudzenie. Wszystko w życiu jest wieloczynnikowe. Cykl karmiczny odgrywa wielką rolę w kształtowaniu twojego życia.

Co to jest dobra karma i jak możemy na nią zarobić?

  • Bądź pozytywny
  • Szacunek dla samego siebie, odpowiedzialność za własne czyny i szacunek dla innych 
  • Wszyscy popełniamy błędy, ważne jest jednak, aby poprawić te błędy 
  • Odpowiedź na przebaczenie
  • Podziel się  wiedzą
  • Bądź współczujący 
  • Szukaj mądrości
  • Śledź swoją wrodzoną naturę i wykonuj swój obowiązek, nie martwiąc się o wyniki.

Jak uniknąć złej karmy? 
Nie może istnieć uniwersalna lub sztywna definicja złej karmy z powodów religijnych lub moralnych. Nie pozwól nikomu decydować, co jest dla ciebie dobre lub złe. Musimy zrozumieć, że każde działanie podjęte przeciwko własnej wrodzonej naturze jest złą karmą. Każde działanie, które rejestruje się w twojej świadomości jako złe, każde działanie, które wywołuje w tobie poczucie zranienia, bólu, winy lub niegodności, jest złą karmą. Działaj bez szukania owoców tego działania i nie poddawaj się pragnieniom radości z naszych zmysłów.

Czy możemy uciec od tego karmicznego cyklu? 
Tak! Aby uwolnić się od cyklu karmicznego, wszyscy musimy robić to, co uczynił Budda, nauczyć się być niezależnym świadkiem wydarzeń naszego życia. Nawet po oświeceniu Budda musiał przeżyć swoją karmę, która była już w nim obecna, ale będąc w trybie obserwatora, przestał tworzyć więcej karmicznych nasion. Karma już nie wpływa na jogina.„Osoba, która nie jest zaniepokojona nieustannym napływem pragnień – pragnienia, które wchodzą do oceanu jak rzeki, które zawsze są wypełniane, ale zawsze są wciąż – może osiągnąć pokój, a nie człowiek, który usiłuje zaspokoić takie pragnienia”.

Zapamiętaj…

  1. Karma to prawo, a nie wybór. Każda żywa istota przestrzega tego prawa.
  2. Nasza intencja jest ważna… jeśli chodzi o wynik działania, to intencja za nim stojąca jest ważniejsza niż sam akt. Dwie osoby mogą wykonywać to samo zadanie z dwoma różnymi zamiarami. Pomagając komuś, jedna osoba może to zrobić z egoizmu, a druga z czystym sercem. Tylko drugi będzie miał pozytywny wynik.
  3. Cierpienie i szczęście związane są z karmą… negatywne działania prowadzą do cierpienia, a pozytywne działania rodzą szczęście i radość. Jeśli to brzmi jak prawda, to już wierzysz w karmę.
  4. Akcja nigdy się nie marnuje … nawet jeśli od jej stworzenia do skutku może upłynąć długi czas, żadne pojedyncze działanie nie jest nigdy marnowane. Czasami realizacja karmicznych rezultatów znacznej akcji może zająć kilka żyć. Powinniśmy więc nadal generować pozytywne działania bez obawy o wyniki.
  5. Dobra karma jest bramą do oświecenia… każda dusza ma cel. Tylko poprzez ciągłe wykonywanie dobrej karmy poprzez pozytywne intencje i czyny, możemy ostatecznie osiągnąć samorealizację i wewnętrzny spokój.

Karma to starożytna koncepcja

To sanskryckie słowo oznaczające „akt”, „akcja” lub „słowo”. Prawo karmy uczy nas, że wszystkie nasze myśli, słowa i czyny rozpoczynają łańcuch przyczynowo-skutkowy i że osobiście doświadczymy skutków wszystkiego, co wywołujemy. Możemy nie doświadczyć tego efektu (powracającej karmy) od razu, a może nawet nie być w tym życiu, ale możesz liczyć na to samo. Jest to prawo kosmiczne, co oznacza, że ​​odnosi się do wszystkich, wszędzie i przez cały czas.

To prawo istnieje wyłącznie dla naszego dobra. Pozwala nam to na postęp w ewolucji naszej duszy . Jak wiesz, rzeczy, które myślimy, mówimy i robimy, mogą być pozytywne lub negatywne. W ten sam sposób karma może być pozytywna lub negatywna .

Jest to wielki dobroczyńca, zwracający nam energię ze wszystkich miłych myśli i czynów, które wysłaliśmy na świat. Jest także naszym największym nauczycielem, dzięki czemu jesteśmy odpowiedzialni za to, co robimy i dajemy co za tym idzie mamy możliwość uczenia się na błędach i naprawiania.

Niektórzy mówią o posiadaniu „dobrej karmy” i „złej karmy”. Jest to nie dobry rodzaj etykietowania, ponieważ zachęca nas do oceniania sytuacji (własnych lub innych ludzi), gdy nie mamy wszystkich informacji o tle. Nie wiemy, co dzieje się z perspektywy duszy.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystko, co nam się przydarza, jest spowodowane przez to kosmiczne prawo . Dusze cały czas tworzą nową negatywną energię, dzięki swojej wolnej woli. Ponadto niektóre dusze zgłaszają się (w świecie niebiańskim, zanim narodzą się na ziemi), aby składać ofiary w imieniu bliskich. Być może nigdy nie wiesz, kiedy czyjeś nieszczęście w życiu jest rzeczywiście ofiarą miłości, może nawet dla ciebie.

Ogólnie wiemy, że te nauki od dawna zajmują miejsce we wschodnich religiach, ale powszechnie lekceważone jest to, że Jezus nauczał o tym i reinkarnacji . Jego Kazanie na Górze jest wielką lekcją osobistej odpowiedzialności – samą istotą karmy. W Biblii apostoł Paweł wyjaśnia to, gdy mówi nam:

„Każdy poniesie swój ciężar … Nie łudźcie się; Bóg nie jest wyśmiewany; albowiem cokolwiek sieje człowiek, to i żąć będzie … Każdy otrzyma nagrodę własną według pracy własnej”.

Apostoł Paweł.

12 praw karmy.

1. Wielkie Prawo

Czasami nazywane „Prawem przyczyny i skutku”, Wielkie Prawo mówi nam, że aby uzyskać rzeczy, których chcemy, musimy także ucieleśniać te rzeczy.

Wiadomość tutaj jest podobna do tej z Prawa Przyciągania . Innymi słowy, cokolwiek dajesz, jest także tym, co otrzymasz, niezależnie od tego, czy jest ono pozytywne czy negatywne. Więc jeśli chcesz w swoim życiu miłości, bądź kochany. Jeśli chcesz cieszyć się obfitością finansową, bądź hojny. A jeśli chcesz mieć uczciwe, otwarte relacje, musisz oferować autentyczność i uczciwość osobom, na których Ci zależy.

2. Prawo tworzenia

Zgodnie z Karmicznym Prawem Stworzenia, musimy być aktywnymi uczestnikami naszego życia, jeśli chcemy uzyskać to, czego pragniemy. Nie możemy po prostu czekać, aż coś się z nami stanie. Powinniśmy dążyć do tego, aby otoczyć się tym, co chcemy w naszym życiu, i szukać w naszych środowiskach wskazówek na temat tego, czego potrzebujemy.

Główną częścią zrozumienia Prawa Stworzenia jest zobaczenie, że rzeczy na zewnątrz mówią nam, co dzieje się w środku. Więc jeśli nie podoba ci się sposób, w jaki twoje życie wygląda teraz, zajrzyj do środka i zadaj sobie pytanie, co należy zmienić .

3. Prawo pokory

Spośród 12 praw karmy, buddyzm można postrzegać jako często podkreślający znaczenie prawa pokory. Musisz pamiętać o tej zasadzie karmicznej, że musisz zaakceptować prawdziwą rzeczywistość czegoś, zanim będziesz w stanie ją zmienić.

Na przykład, jeśli ciągle obwiniasz innych za rzeczy, które stworzyłeś lub widzisz kogoś, kto nie zgadza się z tobą jako złoczyńca, jesteś niezgodny z rzeczywistością. W związku z tym bardzo trudno będzie dokonać zmian, których potrzebujesz. Konsekwentna autorefleksja może pomóc Ci w pełni wykorzystać Prawo Pokory.

4. Prawo wzrostu

Jeśli kiedykolwiek słyszałeś słynne powiedzenie „Gdziekolwiek jesteś, tam jesteś”, już w pewnym sensie myślałeś o prawie wzrostu.

Przesłanie jest takie, że musisz oczekiwać zmiany siebie, zanim będziesz się tego spodziewać po otaczającym Cię świecie (lub w rzeczywistości ludziach w otaczającym Cię świecie). Ostatecznie masz tylko kontrolę nad sobą. Dlatego właśnie używasz tej kontroli, która kształtuje sposób, w jaki wszechświat reaguje na ciebie.

Więc skup się na rozwoju przed próbą kontrolowania lub zmiany innych; pozwól im dojść do własnych wniosków o tym, co musi się zmienić.

5. Prawo odpowiedzialności

Pod względem znaczenia, karma jest często postrzegana w kategoriach Prawa odpowiedzialności. W szczególności warto pamiętać, że jesteś źródłem tego, co dzieje się podczas podróży. To, co dzieje się wokół ciebie, jest lustrem tego, co dzieje się w tobie; w tym sensie jesteś odpowiedzialny za wszystkie swoje doświadczenia życiowe, fantastyczne lub nieprzyjemne.

Podobnie jak Prawo Wzrostu, to prawo karmiczne ma na celu nauczenie cię, że powinieneś starać się przejąć na własność dobre i złe rzeczy, które tworzysz, zamiast stale patrzeć na zewnątrz, aby znaleźć wymówki.

6. Prawo połączenia

Jeśli dotarłeś do tego przewodnika, ponieważ zastanawiałeś się, jak usunąć złą karmę z doświadczeń z poprzedniego życia, pamiętaj o Prawie Połączenia, które może ci pomóc. Prawo to podkreśla połączoną naturę przeszłości, teraźniejszości i przyszłości i przypomina nam, że nasza kontrola nad teraźniejszością i przyszłością może pomóc nam zniszczyć złą energię przeszłości (czy to z naszego obecnego życia, czy z poprzedniego życia) .

Kolejną kwestią związaną z Prawem Połączenia jest to, że potrzeba czasu na naprawienie krzywd karmicznych z przeszłości. Jednak każdy mały krok może mieć niespodziewanie potężne efekty.

7. Prawo skupienia

Zgodnie z Prawem Ostrości, będziesz lepiej radził sobie w życiu, jeśli będziesz mógł śledzić jeden ciąg myśli, z wyłączeniem innych. Nasze umysły nie są przystosowane do śledzenia wielu ciągów myśli z równą kompetencją.

Tak więc, jeśli masz kilka ważnych celów, staraj się podążać za nimi w liniowej, uporządkowanej kolejności, zamiast dawać każdemu celowi tylko ułamek swojej energii.

Inną ważną lekcją jest to, że jeśli skupisz się na swoich wyższych wartościach; nie będziesz w stanie skupić się na „niższych” emocjach lub myślach, takich jak te, które pochodzą z niechęci, złości lub zaborczości.

8. Prawo dawania i gościnności

W hindi znaczenie karmy jest ściśle związane z prawem dawania i szpitalnictwa. Prawo to uczy, że jeśli wierzysz w pewną rzecz, w naturalny sposób zostaniesz wezwany na pewnym etapie do wykazania swojego zaangażowania w tę prawdę. Koncentrujemy się tutaj na związku między wiarą a praktyką. Sugeruje i zachęca znaczenie zapewnienia, że ​​twoje działania odzwierciedlają twoje głębsze przekonania.

To prawo dotyczy także sposobu, w jaki wszechświat „przetestuje” ciebie. Życie daje nam możliwość wprowadzenia wyuczonych lekcji w praktykę (i pokazania, kiedy trzeba wykonać dalsze prace nad pewnym aspektem swojej postaci).

9. Prawo tu i teraz

Jak zauważono powyżej, w buddyzmie karma wiąże się z ideami akceptacji prawdy o twojej rzeczywistości. Podobnie, buddyści zazwyczaj łączą karmę z tematem prawdziwego życia w chwili obecnej . Jeśli zbyt mocno trzymasz się przeszłych uczuć, doświadczeń i przekonań, zawsze będziesz miał jedną stopę w przeszłości. Podobnie, jeśli skupisz się na lęku lub chciwości, zawsze będziesz miał jedną stopę w przyszłości.

Przestrzeganie prawa tu i teraz oznacza przypominanie sobie, że teraźniejszość jest wszystkim, co naprawdę masz i że jest w pełni zaangażowana i cieszy się.

10. Prawo zmiany

Kiedy myślisz o prawie zmian, łączysz się z przesłaniem, że wszechświat daje nam to, czego potrzebujemy. Przekonasz się więc, że historia ciągle się powtarza, dopóki nie udowodnisz, że nauczyłeś się tego, czego potrzebujesz, aby stworzyć inną przyszłość.

Jeśli zauważysz, że utknąłeś w pętli, dzieje się tak, ponieważ jest coś fundamentalnego, co nie zostało jeszcze rozwiązane.

Tymczasem, jeśli rzeczy wokół ciebie zaczną się zmieniać w nagły i dramatyczny sposób, weź to za znak, że ostatnio poczyniłeś znaczące kroki w swoim rozwoju.

11. Prawo cierpliwości i nagrody

Mówiąc zwięźle, prawo cierpliwości i nagrody twierdzi, że wszystkie twoje największe sukcesy wymagają konsekwentnej ciężkiej pracy. Oznacza to, że musisz być cierpliwy, niezależnie od celów w życiu.

Jeśli oczekujesz natychmiastowych rezultatów, ostatecznie będziesz rozczarowany; Twoje sukcesy będą niewielkie w porównaniu z tym, co jesteś w stanie osiągnąć.

Zamiast tego spróbuj znaleźć swój prawdziwy cel. Postępuj zgodnie z tym celem i ciesz się nagrodą, wiedząc, że robisz to, co powinieneś ze swoim obecnym życiem. Z czasem powstaną związane z tym sukcesy (emocjonalne i materialne).

12. Prawo znaczenia i inspiracji

Wreszcie, Prawo Istotności i Inspiracji jest dobrym prawem, by zastanowić się, kiedy potrzebujesz motywacyjnego wsparcia lub poczujesz, że nie masz znaczenia.

Ten szczególny aspekt karmy podkreśla, że ​​każdy twój wkład wpłynie na Całość, bez względu na to, jak mały lub wielki może być ten wkład. Za każdym razem, gdy tworzysz kreatywny, pełen miłości wkład w otaczający cię świat, twój akt inspiruje podobnie pozytywne zachowanie innych i przyciąga więcej pozytywnych emocji do twojego życia.

Nie zawsze możesz czuć się znaczący, ale zawsze jesteś. Bez twojej obecności energia wszechświata zostałaby zasadniczo zmieniona.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też
Close
Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO