ZdrowieCukierDietaŻywność

Cukier. Jak z niego zrezygnować?

Biała śmierć – cukier.

Poprawa naszego zdrowia to między innymi ograniczenie spożycia cukru lub usunięcie go z naszej diety. Chociaż możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, jesteśmy uzależnieni od dodanych cukrów. Możemy być uzależnieni od jego smaku i może to mieć niebezpieczne konsekwencje dla naszego zdrowia. 

Jest sposób, w jaki możemy ograniczyć cukier i jednocześnie cieszyć się słodkim smakiem.

Sposoby ograniczania cukru i alternatywy

Słodycze to jedne z największych winowajców, jeśli chodzi o ilość spożywanego cukru. Chociaż niektórzy mogą zdecydować się na napoje dietetyczne, aby skorzystać z etykiety „bez kalorii”, nadal nie jest to nieszkodliwy wybór. Napoje sportowe, napoje energetyzujące, napoje owocowe i napoje gazowane zawierają dużo cukru i stanowią 44% dodatku cukru w ​​diecie. Prawdziwy sok owocowy również zawiera dużo cukru. Zawarty w nim cukier jest natychmiast wchłaniany do krwiobiegu.

Jedną z alternatyw dla słodkich napojów jest woda, ponieważ nie zawiera kalorii ani cukru. Jeśli szukasz czegoś bardziej smakowego, dobrą alternatywą może być również woda gazowana z cytryną, limonką lub woda z ogórkiem i miętą. Herbatę, herbatę ziołową lub owocową można również spożywać zamiast napojów gazowanych, a także kawę, o ile nie jest słodzona.

Jeśli brakuje Ci smaku cukru i chcesz mieć coś słodkiego, są na to dostępne opcje . Jeden z nich jest syrop smakowy bez cukru, który zapewni Ci pożądany smak, ale bez cukru, który mógłby Ci zaszkodzić. Oznacza to, że nadal możesz mieć słodki napój o różnych smakach, ale z niewielką ilością kalorii i bez cukru.

Innym sposobem na ograniczenie spożycia cukru jest ograniczenie ilości spożywanych owoców. Owoce zawierają fruktozę i chociaż mogą być lepszą alternatywą dla przetworzonych cukrów i syropu kukurydzianego, który zawiera duże dawki fruktozy, istnieje również sposób, aby przesadzić z owocami. Jedna porcja dziennie powinna wystarczyć.

Jeśli chodzi o kupowanie jedzenia, najlepiej jest wcześniej przeczytać etykietę, aby przynajmniej mieć świadomość, ile cukru dostarczamy do naszego organizmu. Cukier może ukrywać się w żywności, która również jest uważana za zdrową, w tym w zbożach i suszonych owocach. Nawet chleb może zawierać dodatek cukru . Aby sprawdzić, czy do żywności dodano cukry, wystarczy sprawdzić listę składników. Zwykle jest oznaczony pod różnymi nazwami, takimi jak dekstroza, maltoza, syrop ryżowy, syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy itp.

Niebezpieczeństwa cukru

Przyrost masy ciała, choroby serca, zwiększone ryzyko depresji, cukier może mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Niektórzy używają cukier jako sposobu na zwiększenie energii ale jest to strategia wadliwa. Pokarmy bogate w dodatek cukru mogą szybko zwiększyć poziom insuliny i cukru we krwi, co prowadzi do zwiększenia energii, ale stan energetyczny jest krótki . Wynika to z faktu, że pokarmy zawierające dużo cukru nie zawierają błonnika, tłuszczu ani białka, co oznacza, że ​​po szybkim zastrzyku energii następuje gwałtowny spadek poziomu cukru we krwi .

Dodatek cukru był również jednym z głównych winowajców wzrostu wskaźnika otyłości na całym świecie. Jeśli spojrzymy na słodkie napoje, nie są one w stanie poradzić sobie z głodem, co oznacza, że ​​ułatwia to ludziom po prostu spożywanie dużej ilości płynnych kalorii, co z kolei prowadzi do przyrostu masy ciała. Napoje słodzone cukrem są również powiązane z tłuszczem trzewnym w zwiększonej ilości , jest to tłuszcz z głębokiego brzucha, który jest powiązany z takimi stanami, jak choroby serca i cukrzyca.

Spożywany w niewielkich ilościach cukier może być dobry dla organizmu, ale ograniczenie go to zdecydowanie ważny krok. Dodatek cukru ma wiele negatywnych skutków dla naszego zdrowia, co oznacza, że ​​nigdy nie powinniśmy przesadzać i przynajmniej zachować umiar, jeśli to możliwe. Pomimo swojej popularności istnieją alternatywy dla potraw i napojów z dodatkiem cukru, którym nie brakuje smaku, ale brakuje im zagrożeń.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też
Close
Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a