WielkanocRozwój duchowyŚwięta

Co to jest Wielkanoc?

Energia nowego życia.

WielkaNoc. Kiedy ktoś wspomina o Wielkanocy, myślimy o pisankach, wakacjach, krótkiej ucieczce, przerwie i być może o nabożeństwach, w których uczestniczyliśmy jako dziecko bądź nadal uczestniczymy.

Rzadko kiedy myślimy o tym, o co chodzi w Wielkanocy. W tym czasie możemy mieć świadomość żałobnej muzyki i pisanek w sklepach, ale poza tym reszta pozostaje zagadką.

Czy ma to dziś znaczenie? W końcu, biorąc pod uwagę wszystkie ostatnio wybuchające skandale wśród duchowieństwa, czy naprawdę chcemy ożywić zainteresowanie?

Być może musimy wrócić do czasów przedchrześcijańskich, kiedy to, co obecnie nazywamy Wielkanocą, było powszechnie obchodzone jako początek nowego roku – nowego cyklu wzrostu i rozwoju.

Czas, który świętujemy jako Wielkanoc, wyznacza Księżyc w pełni w Baranie, pierwszy znak dwunastomiesięcznego cyklu Zodiaku. To początek nowego cyklu wzrostu, napędzanego ognistą energią Barana.

Wiele ceremonii i festiwali wyrosło wokół energii Barana.

Żydowska Pascha, chrześcijańska Wielkanoc, Ostara w Skandynawii, balijska Nyepi. Jeśli spojrzymy na istotę tych świąt i rytuałów, znajdziemy podobny motyw oczyszczenia, odnowienia, nowego początku. Często wymagają oczyszczenia, usunięcia starego i użycia ognia do oczyszczenia. Jest duży nacisk na, nowy początek, nowe życie.

W judaizmie Pascha jest obchodzona jako „przejście” do nowego życia – od niewoli w Egipcie do obiecanego nowego początku. Uciekający Hebrajczycy porzucili swoje stare życie jako niewolnicy, działając szybko (szybkość Barana, ogień i odwaga do działania) i podążyli za „słupem ognia nocą” do swojej wolności. Pascha jest ustalana przy pierwszej pełni księżyca w Baranie, symbolizującego nowe życie, nowy początek.

W chrześcijaństwie „niedzielę wielkanocną” wyznacza pierwsza niedziela po pełni księżyca w Baranie.

Wielkanoc obejmuje wszystkie elementy Barana – zmianę, nowy początek, niszczenie (poświęcenie) starego, aby wprowadzić nowe, oczyszczenie (Jezus umiera za „grzechy świata”).

Zmartwychwstanie z grobu materii, koncepcja „narodzenia się na nowo” odzwierciedla energię Barana „nowego życia”, nowy początek nowej, rozszerzonej świadomości istnienia.
Nawet ukrzyżowanie jest kontynuacją tematu Barana polegającego na niszczeniu starego, aby nowe stało się możliwe, zwiastując koniec przekonania, że ​​fizyczność jest wszystkim, co istnieje.
Zmartwychwstanie oznacza „powstać ponownie” – tj. Nie ma śmierci – po prostu uwolnienie z więzienia ciała fizycznego – przełom w większą, rozszerzoną świadomość.

Powód, dla którego świętujemy za pomocą pisanek i króliczka wielkanocnego, jest również związany z koncepcją nowego życia, świeżego początku i możliwości nowego początku.
Został zapożyczony od skandynawskiej bogini wiosny Ostara. Otrzymujemy z tego nasze słowo „OESTRA”, oznaczające nowe życie. Pomyśl o rui, komórce jajowej, jajach – nowo zapłodnionym jajku, ogromnym przypływie energii wzrostu jak kiełkujące nasiona…
Łatwo zrozumieć, dlaczego świętujemy za pomocą jaj i królików, które bardzo szybko rodzą mnóstwo nowego życia!

Na Bali Nyepi to czas porzucenia starego roku, ze wszystkimi jego trudnościami i negatywnymi doświadczeniami, które uosabiane są jako „złe duchy”.  
Balijczycy budują przerażające wizerunki tych „złych duchów”, a następnie wytwarzają ogromny hałas i palą je na popiół, aby je wyeliminować. Następny dzień poświęcony jest na modlitwę i ciszę, aby „złe duchy” już ich nie odnalazły i aby ponownie ukierunkować swoją uwagę, gotowe powitać pozytywny nowy rok.

Tutaj znów znajdujemy zastosowanie ognia do oczyszczenia i koncepcję nowego początku. Są to wszystkie wyrażenia jednej ponadczasowej prawdy.

Możemy przytoczyć wiele takich przykładów powiązań między starożytnymi zwyczajami opartymi na cyklicznych wzorach zodiaku i współczesnych obrzędach religijnych.
Fakt, że takie wzorce przetrwały próbę czasu, jest dobrym wskaźnikiem, że są czymś więcej niż tylko kaprysem.
Warto wiedzieć o tych cyklicznych wpływach i ich wpływie na nas. Często nie jesteśmy świadomi energii, ale mimo to reagujemy na nie.  Być może moglibyśmy użyć energii w podobny sposób, jako puszczenia starego i przygotowania do nowego początku w nowym cyklu.

Energia ta przypomina wystrzelenie rakiety – intensywna, ognista, szybka i ukierunkowana – dlatego ważne jest, aby mieć jasny cel. Rakieta wystrzelona dziko, bez określonego kierunku z pewnością spowoduje kłopoty!

Nadszedł czas, aby wyraźnie przedstawić obraz tego, do czego dążymy, aby wizualizować zamierzony rezultat i zacząć planować, w jaki sposób mamy to osiągnąć. Energia Barana umożliwi nam osiągnięcie tego celu dla dobra całości.

Te starożytne, naturalne czasy festiwalowe zostały przyjęte przez wczesny kościół jako sposób na integrację i zwiększenie akceptacji nowej religii w społeczeństwie oraz utrwalenie jej legalności wśród ludzi. Robiąc to, sprawili, że wydawało się, że zawsze to było częścią ich dziedzictwa.

W ten sposób przejęli festiwal odnowy i uczynili go chrześcijańskim zamiast powszechnym.

Znaczenie tego czasu było zawsze znane, po prostu ojcowie wczesnego kościoła zmieniali swoje pierwotne znaczenie, bardzo często negując naturalny cel tego procesu!

Jeśli mamy odzyskać równowagę i połączenie z rytmami ziemi, które są przecież tym, do czego przeznaczone jest nasze ciało, musimy zwracać uwagę na naturalne cykle i nauczyć się z nimi harmonizować.

Musimy dostosować się do naturalnego przepływu przyrody, zamiast przeciwstawiać się temu, czego potrzebują nasze ciała i do czego zostały zaprojektowane!

Kiedy żyjemy w harmonii z rytmami ziemi, nasze zdrowie (całość) jest optymalne, a nasze spojrzenie na życie jest całościowe! W ten sposób zobaczymy rzeczy jako część większego obrazu i zobaczymy konsekwencje naszych wyborów. Taki pogląd na życie uniemożliwiłby gwałt i zniszczenie ziemi, zanieczyszczenie środowiska i zanieczyszczenie naszych oceanów toksycznymi odpadami, tak jak obecnie!

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Check Also
Close
Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a