Kuchnia historia

Co jedliśmy kiedyś?

ŚREDNIOWIECZNA EUROPA

Powiązane artykuły

W średniowieczu bardzo popularne stało się mięso i dodawanie dużej ilości przypraw dla zagłuszenia pierwotnego smaku potrawy. Sposób odżywiania ludzie biedniejszych niewiele różnił się od sposób jedzenia w Egipcie. Dieta nadal bazowała na chlebie, ludzie jedli także rośliny strączkowe.

Ludność wiejska jadała na drewnianych talerzach, natomiast mieszczaństwo na naczyniach szklanych, ceramicznych oraz naczyniach z metali szlachetnych, które gościły na stołach arystokracji. Ludzie lubili “jedzenie pańskie”, na które składało się mięso, ryby, drób i dziczyzna

STAROŻYTNI EGIPCJANIE

Egipcjanie jadali głównie chleb wyrabiany z żyta, ryby oraz ptaki, które można było znaleźć w okolicach Doliny Nilu. Popularnym napojem było piwo z niedopieczonych chlebów. STAROŻYTNI EGIPCJANIE Bogatsze warstwy społeczne zajadały się wieprzowiną i wołowiną, popijając ją winem. Na deser podawano ciastka osładzane miodem. Nie używano sztućców, posiłki podawano na glinianych półmiskach.

STAROŻYTNI GRECY

W Grecji jadano figi, sery, małże, winogrona, oliwki, ryby, placki jęczmienne, a także niewielkie ilości mięsa podawane na dużych tacach lub glinianych naczyniach. STAROŻYTNI GRECY Spartanie jadali zupę „czarną polewkę” zrobioną z mięsa wieprzowego zaprawionego octem i solą gotowanego we krwi.

STAROŻYTNI RZYMIANIE

W Rzymie jedzenie było bardzo ważnym rytuałem. Podczas biesiad ludzie leżeli na boku podpierając się na lewej ręce. A jadano prawą (lewą uważali za nieczystą). Resztki były rzucane na podłogę. Biedni jedli chleb z zupami, z grochem, fasolą. Wszystko podawano na glinianych misach, a pito w glinianych kielichach.

STAROŻYTNI RZYMIANIE

W wyższych sferach podawano, różnego rodzaju ptactwa, wołowinę , wieprzowinę , owoce morza. Do picia podawano wino i piwo. Wszystko było podawane na złotych i srebrnych półmiskach, a pito w szklanych pucharach .

ZA CZASÓW PRL-U

Można było się rozkoszować pieczarkami w occie i śledzikami w zalewie pomidorowej lub oleju. Dostępne były także bezsmakowe żółte sery, przetwory warzywnicze i owocowe, dżemy, mleko odchudzone, kapusta kiszona sprzedawana w wiaderkach, wyroby czekolado podobne, a także masło bez dodatku margaryny. Pito kompoty agrestowe, a kawa była prawie nieosiągalna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a