MagicPrzyrodaRozwój duchowyZwierzęta mocy

Bocian

Zwierzęta mocy

Należące do rodziny dużych ptaków brodzących bociany zamieszkują prawie całą Ziemię za wyjątkiem Antarktydy,  lecz większość gatunków zamieszkuje Europę, Afrykę i Azję. Jedynie bocian sinodzioby występuje na Kubie. Najbardziej rozpoznawalnym gatunkiem jest bocian biały. Wszystkie bociany mają bardzo charakterystyczne cechy wyglądu, przez co są łatwe do rozpoznania. Posiadają krępe tułów, krótki ogon, za to długie nogi, szyję i dziób. U większości gatunków w upierzeniu dominują kolory biały i czarny. Te sympatyczne, inteligentne i rodzinne ptaki od zawsze przyciągały uwagę ludzi i dlatego przypisuje się im szeroką symbolikę. Najczęściej jednak bocian uchodzi za symbol macierzyństwa, opiekuńczości, błogosławieństwa, czujności ale także podróży i wędrówek pomiędzy światami.

Wkraczając do naszego życia bocian jako zwierzę mocy jest przede wszystkim zwiastunem narodzin, przyrostu i szczęścia. Może to oznaczać narodziny dziecka, ale także odnosi się do pojawienia się na naszej ścieżce nowego towarzysza życiowej podróży czy to w postaci ludzkiej, czy też zwierzęcej. Cieszmy się zatem na to spotkanie i przywitajmy tą nową Duszę z otwartym sercem. Z całą pewnością przybywa ona do nas by nas wspierać w naszym rozwoju i ubogacić nas wewnętrznie. Przygotujmy się więc na nowe wspaniałe wyzwania. Z naszym nowym towarzyszem będziemy bowiem doświadczać nowych cudów.

Bocian przynosi nam jednak jeszcze inne dary. Swoim biało – czarnym upierzeniem przypomina nam nie tyle o dualności tego świata, ale o powiązaniu przeciwieństw. O tym, że jedno z drugim tworzą jedność. Jedno bez drugiego nie miałoby szansy zaistnieć. Męskie – żeńskie, jasne – ciemne, oddające – przyjmujące, yin – yang. Jest to lekcja akceptacji i respektu. Jednak w ubarwieniu bociana występuje jeszcze jeden kolor: czerwony. I dlatego ptak ten symbolizuje też troistość Bogini. W ten sposób bocian przypomina nam również o powiązaniu ciała, umysłu i ducha.

Jako ptak wędrowny bocian wnosi w nasze życie również podróże. Nie tylko te w realnym świecie, ale także dalekie wędrówki pomiędzy światami. Oznacza to dar śnienia, ale też łatwość i umiejętność medytacji. Bocian pomaga nam w ten sposób osiągać równowagę wewnętrzną i tak jak on potrafi godzinami stać na jednej nodze, tak i my dzięki jakiejkolwiek formy medytacji czy nawet duchowym podróżom szamańskim możemy wewnętrznie się harmonizować i uzdrawiać jeśli nasza równowaga zostanie zakłócona. Bocian jest ptakiem Słońca i energią Słońca będzie nas wspierał. Pomaga nam się harmonizować przynosząc nam nową wiedzę i poszerzając kąt naszego postrzegania. Przywraca też stare tańce i ceremonie, które pomagają poprawić nam relacje z innymi. Nie oznacza to, że nagle zaczniemy studiować prastare rytuały czy ceremonie, o których nie mieliśmy do tej pory pojęcia, ale po prostu może znowu czasem będziemy robić z radością to, co kiedyś sprawiało nam radość i wzmacniało naszą bliskość z innymi, a czego dawno nie robiliśmy. Może to być np wspólne śpiewanie piosenek przy ognisku, wspólne wybranie się do lasu na jagody czy grzyby, albo wspólne zabawy na świeżym powietrzu. Bocian ze swoją energią Słońca zaprasza nas tutaj do podjęcia wspólnej aktywności z naszymi bliskimi, naszymi przyjaciółmi. Umocni to nie tylko nasze więzi ale i z pewnością da nam wiele radości.

Ciemna strona:

Bocian wskazuje na bezpłodność (też w znaczeniu duchowym), oderwanie, puste frazesy, zraniony honor jeśli się nie jest dobrze zrozumianym

Jeśli bocian jest twoim zwierzęciem mocy wtedy:
– Jesteś często swego rodzaju prekursorem. Wyznaczasz nowe ścieżki, wnosisz nowe wartości, tworzysz nowe wzory. Dzielisz się tym chętnie z innymi pomagając im w ten sposób stać się szczęśliwszymi.
– Potrafisz doceniać i respektować przeciwieństwa, nie oceniasz ich, a dostrzegasz wartość wszystkiego, każdego doświadczenia.
– Lubisz podróże, zarówno w świecie fizycznym jak i duchowym.
– Jesteś towarzyski, opiekuńczy i cenisz wszelkie zajęcia, które przywracają bliskość między ludźmi i uzdrawiają relacje. Pomagasz innym na nowo powrócić do dawnych, nieraz zapomnianych czynności i rytuałów.
– Kochasz dzieci i czas spędzony z nimi daje ci ogromnie wiele radości.

Bocian obdarzy cię szczególnym wsparciem jeśli:
– Starasz się o dziecko.
– Pojawia się w twoim życiu dziecko, nowy Przyjaciel lub jakiś inny nowy towarzysz życiowej podróży.
– Pracujesz nad jakimś projektem, który jest niejako twoim dzieckiem.
– Czeka cię jakaś podróż. Może wyjeżdżasz gdzieś na urolp albo może nawet zmieniasz miejsce zamieszkania.
– Brakuje ci weny do tworzenia, stałeś się „bezpłodny” i pragniesz uaktywnić na nowo twój potencjał twórczy.
– Zagłębiasz się w siebie aby dostrzec nie tylko swoje cienie ale i blaski.
– Odkrywasz dawne rytuały i zaczynasz z nimi pracować.

Ciekawostki:
* Bocian jest ptakiem mięsożernym. Wachlarz jego pożywienia jest szeroki i obejmuje owady, koniki polne, szarańczę i świerszcze, dżdżownice, gady, płazy oraz małe ssaki. Rzadziej bociany zjadają też jaja ptaków i młode ptaki, ryby, mięczaki, skorupiaki i skorpiony.
* Bocian łapiąc zdobycz jest w stanie zamknąć dziób w 25 milisekund. Jest to jedna z najszybszych reakcji wśród kręgowców.
* Gumki recepturki są przez nie mylone z dżdżownicami i spożywane, co niekiedy prowadzi do śmiertelnej w skutkach niedrożności przewodu pokarmowego.
* Bocianie gniazda są ogromne i bardzo ciężkie. Ptaki rozbudowują je dodatkowo co roku w efekcie czego mogą one mięć nawet 2 metry średnicy i ważyć grubo ponad tonę. Jest to dom na długie lata. Zmiana gniazda często związana jest ze zmianą w parze rodziców i niepowodzeniem w odchowaniu młodych w poprzednim sezonie lęgowym.
* Głównym dźwiękiem wydawanym przez dorosłego bociana jest głośne klekotanie dziobem. Ptaki za pomocą klekotania bardzo dobrze się porozumiewają, ale robią to głównie na gnieździe. Poza tym zdarza się, iż dorosłe bociany wydają też słabe, ledwie słyszalne syczenie. Młode mają nieco większy repertuar i mogą wydawać chrapliwy syk, różne piskliwe dźwięki i miauczenie podobne do kotów, kiedy proszą o pokarm.
* Bocian biały jest ptakiem stadnym, stada tysięcy osobników notowane były na szlakach wędrówek i na zimowiskach w Afryce. W sezonie lęgowym ptaki, które nie biorą udziału w tokach, zbierają się w grupach liczących 40 lub 50 osobników. Pary lęgowe bociana białego mogą wspólnie żerować w małych grupach; w niektórych rejonach notowano również kolonie lęgowe.
* Przed odlotem w ciepłe kraje bociany łączą się w ogromne stada, nazywane sejmikami bocianimi.
* Ptaki te pokonują każdego roku tysiące kilometrów, aby spędzić 2 miesiące w ciepłych warunkach i wracają z powrotem. Najdłuższe trasy do ciepłych krajów mają ponad 10 000 km.
* Polska jest jednym z ważniejszych miejsc dla koczujących bocianów. Znajduje się bowiem na szlaku wędrówek łączących Europę, Azję i Afrykę. Szacuje się, iż co czwarty bocian gniazduje właśnie w Polsce.

Źródło: Zwierzęta mocy

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Check Also
Close
Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a