LibanAzjaAzja ZachodniaPodróże

Bejrut

Bejrut. To stolica Libanu, która ma powierzchnię 85 kilometrów kwadratowych a liczy 2 060 000 ludności, większość pochodzenia arabskiego. To centrum handlu i finansów regionu.

Rozciąga się na dwóch wzgórzach, dzieląc się odpowiednio na Bejrut Wschodni i Zachodni.

Powiązane artykuły

W okresie wojny domowej, ataków Izraela i syryjskiej okupacji, w latach 1975 – 1991, miasto uległo częściowemu zniszczeniu, lecz zostało odbudowane według dawnych planów.

Po dziś dzień jest blisko związane z Europą i Stanami Zjednoczonymi.

Mieści 21 uczelni – najlepiej znany to Amerykański Uniwersytet w Bejrucie.

Ruchliwe ulice takie jak Hamra czy Ashrafieh, tętnią życiem nocnym, a Muzeum Narodowe czy Muzeum Gibrana pozwalają na rozsmakowanie się w dziejach regionu.

Bejrut to centrum libańskiego wybrzeża Morza Śródziemnego, to nowoczesna, kosmopolityczna stolica i największy port Libanu. Nazywany niegdyś „Paryżem Bliskiego Wschodu” Bejrut podnosi się po latach wojennej destabilizacji i wewnętrznych konfliktów. Wciąż żywe i widoczne są tu ślady burzliwej historii, ale obok zrujnowanych willi i rezydencji, opuszczonych i podziurawionych od kul budynków, wyrastają strzeliste gmachy imponujących biurowców, hoteli i banków. Stare miesza się z nowym na każdym kroku, szykowny przepych i blichtr świata designu i drogich butików przeplata się z prostotą życia i zwyczajną codziennością. Kontrasty i różnorodność wpisane są w to miasto – Bejrut to prawdziwy tygiel kultury i religii. Żyje tu 18 grup narodowościowych i przedstawiciele 17 wyznań.

Bejrut to nie tylko miasto dla eksploratorów historii, podążających szlakiem muzeów, pałaców, meczetów, kościołów i antycznych ruin, ale także dla koneserów sztuki oraz miłośników hedonistycznej zabawy i nocnego życia. Nie brakuje tu galerii sztuki, kulturalnych eventów, festiwali, alternatywnych, artystycznych projektów i wystaw organizowanych w zaadaptowanych opuszczonych gmachach. Restauracje, kluby i bary w modnych dzielnicach nie narzekają na brak klienteli. Spragnieni wytchnienia odpoczywają w miejskim parku lub spacerują nadmorską promenadą prowadzącą do kultowych Gołębich Skał – symbolu miasta. Być w Bejrucie i nie zobaczyć z tego miejsca zachodu słońca, to jakby nie być w nim wcale!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock