PodróżeArtykułyGrecja

Ateny

Najpiękniejsze miasta.

To najstarsze miasto w Grecji. Nazwa pochodzi od imienia bogini Ateny. Od 1834 roku stanowi stolicę niepodległej Grecji, przejąwszy tą funkcję od Nafplionu. W 1896 roku tu właśnie odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie. Ateny to także miejsce narodzin wielu wybitnych starożytnych filozofów, pisarzy, polityków, na przykład Sokratesa, Peryklesa czy Sofoklesa. Historycy uwielbiają to miasto także ze względu na świetnie zachowaną architekturę – Akropol z Partenonem, teatr Dionizosa, pozostałości greckiego i rzymskiego rynku, dzielnicę garncarzy: Keramejkos.

Szczególne miejsca:

  • Akropol

To jeden z najważniejszych punktów w Atenach, serce miasta i jego klejnot. „Świat bogów” – tak zwykło nazywać się Akropol. Nie bez powodu, bo właśnie tutaj oddawano cześć najważniejszym z nich – Atenie, Zeusowi, Posejdonowi. Największe wrażenie robi położony w centralnej części Partenon, czyli główna świątynia, dom Ateny, niegdyś jeden z cudów świata. Budowla powstała w V wieku p.n.e. – do dziś zachowały się jedynie ruiny. Niegdyś w środku Partenonu znajdował się 11-metrowy posąg Ateny – z kości słoniowej i złota. Bogini miała rzekomo pilnować schowanego pod nią skarbca miasta. Na Akropolu uwagę zwraca również Erechtejon – ruiny świątyni poświęconej Posejdonowi i Atenie. Były też posągi upamiętniające wielkie wydarzenia w historii Aten.

Partenon Ateny

Obecnie w stolicy Grecji nie wolno stawiać budynków wyższych niż dziewięciopiętrowe, aby nic nie zasłaniało widoku na Akropol. Wzgórze warto odwiedzić nie tylko ze względu na cenną historię i zabytki, ale też ze względu roztaczające się z samej góry widoki na miasto i otaczające Ateny pasma górskie.

  • Agora ateńska

W starożytności na terenie Agory koncentrowało się życie społeczne ateńczyków. Tutaj znajdowały się świątynie, biblioteki i budynki użytku publicznego. Tutaj mieszkańcy przychodzili, żeby spotkać się ze znajomymi, pomodlić się, zrobić zakupy albo obejrzeć pierwsze przedstawienia teatralne. Tutaj też odbywały się obrady Zgromadzenia Ludowego (pierwowzoru parlamentu).

Agora Ateny

W czasie zwiedzania uwagę zwraca Hefajstejon – wznoszące się nad agorą pozostałości świątyni poświęconej Hefajstosowi i Atenie, patronom rzemiosła. Na terenie ateńskiej agory zachowała się Biblioteka Hadriana – niegdyś prawdziwa ozdoba tego miejsca, dziś nieco zapomniana, wciśnięta między sklepikami i knajpkami.

  • Góra Lycabettus

To idealny punkt do podziwiania panoramy Aten. Na samym szczycie (277 metrów) znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na Akropol i stadion olimpijski. Droga prowadząca na górę Lycabettus jest dość kręta i przeznaczona raczej dla wprawionych piechurów (wejście jest bezpłatne). Alternatywą dla pieszej wędrówki jest wjazd specjalną kolejką (Lycabettus Funicular), którą za kilka euro można dotrzeć na samą górę.

wzgorze Lycabettus
  • Odeon Heroda Attyka

Miejsce to uznawane jest za największy i najbardziej imponujący odeon starożytny. Obiekt powstał w 161 roku z inicjatywy Heroda Attyka, który chciał w ten sposób uczcić pamięć małżonki, Aspasii Regilli. Wzniesiony w stylu teatrów rzymskich, był w stanie pomieścić nawet 6 tys. widzów. W starożytności odbywały się w nim konkursy muzyczne i rozmaite przedstawienia.

Odeon Ateny

Znakomita akustyka obiektu wykorzystywana jest do dzisiaj. Corocznie odbywają się tutaj spektakle i koncerty w ramach Festiwalu Ateńskiego, który przyciąga artystów z całego świata.

  • Plaka

To jeden z obowiązkowych punktów podczas zwiedzania Aten. Plaka jest niewielką dzielnicą pełną krętych uliczek, schodów, XVIII-wiecznych kamienic, kościołów, klimatycznych knajpek i sklepików z pamiątkami. Ta część stolicy nazywana jest „sąsiedztwem bogów” ze względu na górujące na nią wzgórze Akropolu. Kiedyś Plaka stanowiła centrum Aten, z agorami, łaźniami i miejscami spotkań, z czasem stała się mekką turystów.

  • Anafiotika

To swoista wysepka w sercu Aten, położona w zabytkowej dzielnicy Plaka (na północno-wschodnim zboczu wzgórza Akropol). Charakterystycznym elementem krajobrazu tego miejsca są białe domki z kolorowymi okiennicami, oddzielone wąskimi uliczkami. Do dziś zachowało się około 50 tego typu budowli.

Anafiotika

Nie znajdziemy tu kawiarni, greckiej tawerny czy sklepików z pamiątkami, co stanowi ciekawą odmianę dla głównej części, tętniącej życiem, mocno turystycznej Plaki. Anafiotikę najlepiej odwiedzić rankiem. O tej porze dnia słońce dociera niemal w każdy zakątek, czyniąc białe domki jeszcze bielszymi.

  • Wzgórze Filopapposa

Wzgórze Filopapposa, a tak naprawdę wzgórze Mouseion (147 m n.p.m.), wznosi się w niewielkiej odległości od Akropolu. Nazwa tego wzniesienia wzięła się od stojącego na szczycie pomnika, którym mieszkańcy uczcili pamięć Filopapposa, syryjskiego księcia, sprawującego funkcję rzymskiego konsula. Z samego szczytu wspaniale prezentuje się Akropol oraz Odeon Heroda Attyka. Na wzgórze Filopapposa najlepiej udać się po zwiedzaniu Akropolu – prowadzi z niego asfaltowa droga, przechodząca w udeptaną ścieżkę. Wejście na górę jest bezpłatne.

  • Muzeum Archeologiczne w Atenach

To największe muzeum w Grecji i jedno z ważniejszych na świecie. Muzeum gromadzi zabytki archeologiczne z obszaru Grecji od czasów prehistorycznych do późnego antyku. Budowa obecnego obiektu rozpoczęła się w 1866 roku i została zakończona w roku 1889. Muzeum podzielone jest na różne działy, m.in. prehistorię, rzeźbę, ceramikę, sztukę starożytnego Egiptu czy starożytny Bliski Wschód. Bilety wstępu w sezonie głównym kosztują 10 euro, poza sezonem – 5 euro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też
Close
Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock