AndrzejkiDniŚwięta

Andrzejki na świecie.

Wielu ludzi uważa, że święty Andrzej jest głównym patronem Polski, ale to nie jest prawda. Polska ma trzech głównych katolickich patronów, ale żadnym z nich nie jest święty Andrzej, a są to święty Wojciech Biskup i Męczennik, święty Stanisław Biskup i Męczennik oraz NMP Królowa Polski. Ale oprócz nich pieczę nad Polakami sprawuje dwóch patronów drugorzędnych, a są to święty Stanisław Kostka i święty Andrzej Bobola. Może dlatego, niektórzy uważają, że święty Andrzej sprawuje główna pieczę nad naszym krajem. Tak naprawdę, święty Andrzej, jest patronem Szkocji, Grecji i Rosji. Jakby nie było, andrzejki zyskały sobie szczególne miejsce i charakter świętowania w Polsce. Obchodzi się je u nas w wigilię świętego Andrzeja, czyli w nocy z 29. na 30. listopada. Jest to noc wróżb i ostatnia okazja, żeby zorganizować huczną zabawę przed adwentem. Ale wszyscy wiemy jak się obchodzi Andrzejki w Polsce. Ale czy wiemy jak i czy obchodzą je pozostali Europejczycy?

Powiązane artykuły

Niemcy. W Niemczech Andrzejki [Die Andreasnacht] obchodzone są w tym samym czasie co w Polsce. Panuje tam przekonanie, że samotne kobiety, które chcą wyjść za mąż powinny poprosić o pomoc świętego Andrzeja. Uważa się, że jeśli noc z 29. na 30. listopada prześpią nago zobaczą we śnie swojego przyszłego męża. Młode kobiety powinny również uważać na to gdzie i skąd tej nocy szczekają na nie psy, ponieważ to właśnie z tego kierunku przybędzie do nich ich przyszły mąż.

Ukraina. Na Ukrainie [Андріївський обряд] dzień świętego Andrzeja przypada 13. grudnia. A dzieje się tak dlatego, że Ukraińcy jakieś dwa tygodnie po nas zaczynają czas przygotowań do Bożego Narodzenia. Andrzejki przypadają więc u nich również przed czasem zadumy, tak jak i u nas, a tymczasem zadumy jest adwent. Na andrzejkowych zabawach królują wróżby oraz naleśniki i cukierki wykorzystywane do gier, które mają pomóc dziewczętom w znalezieniu męża. Jest to również czas na figle i psoty, takie jak ściąganie sąsiadom bramek czy wyniesienie pługu na dach. Wszystko oczywiście związane z zamążpójściem. Jeśli w dom, w którym mieszka panna został wyróżniony danym figlem, oznacza to powodzenie panny i szybkie zamążpójście.

Rumunia. W Rumuni Andrzejki to czas kiedy magiczne rytuały pomagają pozbyć się złych duchów i oczyścić z nich ziemię oraz ludzi. Sekretną bronią jest czosnek, który należy zjeść w noc poprzedzającą dzień świętego Andrzeja. Czosnek również układa się przed drzwiami, w oknach i kominach, aby bronił przed złymi duchami.

Bułgaria. Andrzejki znane są tam pod nazwą Edrei (Dzień Niedźwiedzia). Historia mówi, że święty Andrzej narzekał do Boga, że nie wyznaczył żadnego dnia, w którym ludzie mogliby go wspominać i czcić. Dlatego też Bóg powiedział mu, iż każdy kto nie będzie świętował dnia świętego Andrzeja będzie musiał nosić niedźwiedzia. A związane jest to z pewną legendą, według której zła macocha została ukarana przez tajemniczego starszego człowieka z siwą brodą. Za złe traktowanie pasierbicy ów człowiek zamienił jej córkę (którą faworyzowała i uwielbiała) w niedźwiedzia. Gospodynie wrzucają do ognia ugotowane kolby kukurydzy, aby odgonić od ich córek złe moce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock