PodróżeArtykułyDania

Aarhus

Miasto w Danii

To drugie co do wielkości miasto w Danii, położonym na wschodnim krańcu Półwyspu Jutlandzkiego. Jego powierzchnia to 91 km kwadratowych, na których zamieszkuje 240 000 osób. Jest przy tym jednym z najstarszych miast, pierwsze wzmianki o Aarhus pochodzą z 770 roku. Wówczas osiedlili się tam wikingowie i nazwali to miejsce Aros. Aarhus prezentuje szerokie spektrum doskonałych muzeów archeologicznych i historycznych.

Jakie miejsca warto zobaczyć?

ARoS Aarhus Kunstmuseum – muzeum sztuki.

7 kwietnia 2004 r. zostało otwarte ARoS Aarhus Kunstmuseum. Położony w centrum Aarhus budynek o powierzchni 17 700 m. kw., który kosztował 306 mln DKK został zaprojektowany przez pracownię Schmidt Hammer Lassem (SHL). To działające w Aarhus biuro wygrało w 1997 r. konkurs na projekt nowego muzeum, pokonując 109 pracowni architektonicznych z całego świata. ARoS jst jednym z największych muzeów w Europie, które tylko w 2017 roku, odwiedziło 980,909 osób. 

W 2011 roku spełniono niezwykłą, architektoniczną wizję. Od tego momentu, projekt Ólafura Elíassona wieńczący dach muzeum – Your Rainbow Panorama, stał się atrakcją dla gości z całego świata. Z oszklonego na kolorowo deptaku, roztacza się wspaniały widok na całe Aarhus. 

W dużej mierze, dzięki tej kolorowej instalacji, muzeum ARoS stało się drugim najchętniej odwiedzanym muzeum w Danii, zaraz po znanym Louisiana Muzeum w Humlebæk pod Kopenhagą.. 

Budynek ma kształt sześcianu o wysokości 43 m i szerokości 54 na 54 m. Jest on podzielony na dwie części zakrzywioną „muzealną uliczką“, na którą można wejść bez biletu. Na środku „uliczki“ znajduje się spiralna klatka schodowa, a po zakupieniu biletu goście uzyskują dostęp do wszystkich galerii i innych atrakcji muzeum.

Projekt jest wyrazem swobodnego, kojarzącego się bardziej z zabawą, „artystycznego” języka, który wywodzi się z uwielbienia dla projektów Oscara Niemeyera, stanowiących z kolei kontynuacje Le Corbusiera. Bryła muzeum, regularny prostopadłościan w niczym nie zapowiada miękkiej formy wnętrza budynku, na który składa się biała, świetlista przestrzeń z miękkimi, falistymi liniami balkonów.

Dzięki tysiącom metrów kwadratowych powierzchni znajdujących się na dziesięciu piętrach, muzeum dysponuje teraz odpowiednią przestrzenią pozwalającą mu na wystawianie kolekcji 1100 obrazów, 400 rzeźb i instalacji, 200 materiałów wideo a także ponad 7000 rysunków, zdjęć i grafik. Przed inauguracją nowego muzeum kolekcja powiększyła się o prace takich międzynarodowych artystów, jak: Bill Viola, Tony Oursler, Carsten Höller, Miwa Yanagi oraz James Turrell. Zakup tych prac był możliwy w dużej mierze dzięki przekazywanej przez 10 lat przez New Carlsberg Foundation darowiźnie w wysokości 40 mln DKK.

Den Gamle By – muzeum Starego Miasta.

Den Gamle By to nie jest zwykły skansen czy muzeum. To pełne historii i uroku miejsce, w którym można spotkać ludzi z przeszłości, zobaczyć ich mieszkania, poczuć zapach ogrodów odbywając podróż po wielu wystawach.

W Den Gamle By znajdują się ogromne zbiory muzealne – zegarki, zabawki, plakaty, kostiumy, rowery, srebra i wiele innych. Wszystko znajduje się w prawdziwych domach z epoki przeniesionych tu ze wszystkich zakątków Danii i zrekonstruowanych na wzór prowincjonalnego miasteczka z czasów Hansa Christiana Andersena. Znajduje się tu z 27 domów mieszkalnych, 34 warsztaty i sklepy, a także apteka, szkoła, poczta, wiatrak, młyn i historyczne ogrody. W karczmie można spróbować kawy i ciasta, a w piwnicy napić się piwa. Po miasteczku jeżdżą dorożki, na placach grają kataryniarze, po alejkach przechadzają natarczywe gęsi. W sklepikach z XIX wieku rozsianych na terenie wsi można kupić lokalne wyroby a także obejrzeć rzemieślników pracujących przy użyciu tradycyjnych metod.

Częstym gościem w Den Gamle By jest Jej Królewska Mość Królowa Małgorzata II, która sprawuje patronat na muzeum.

W Den Gamle By naprawdę można poczuć się jak podczas podróży w czasie. To fascynująca migawka trzech wieków duńskiej architektury, techniki i wzornictwa.

Moesgaard Museum

Otwarte zaledwie kilka miesięcy temu Moesgaard Museum, pieszczotliwie nazywane MoMu, przyciąga tłumy zwiedzających. Położone jest co prawda kilka kilometrów od Aarhus, ale warto poświęcić czas i się tutaj wybrać. Już sam budynek jest niezwykle ciekawy –  po jego pochyłym, porośniętym trawą dachu można spacerować i podziwiać widoki na zatokę oraz pobliski las. Wnętrza zaprojektowane zostały w typowym skandynawskim stylu z dużą ilością szkła, architekci zadbali, by wewnątrz betonowego budynku nie zabrakło światła

Muzeum poświęcone jest przede wszystkim dawnej historii, możemy zobaczyć, jak wyglądała epoka brązu, epoka żelaza czy era Wikingów. Na pierwszy rzut oka możemy wydawać się to nieciekawe, ale sposób, w jaki zaprezentowane zostały eksponaty sprawia, że można tu spędzić cały dzień na zabawie – całe muzeum jest bowiem bardzo multimedialne i interaktywne.

Możemy na przykład zobaczyć i przede wszystkim pobawić się w archeologów, przeprowadzać wojenne rozgrywki, poczuć się jak na polu bitwy. Wejście do muzeum MoMu jest płatne – dorośli za bilet wstępu zapłacą 130 DKK, dzieci i młodzież do 17 roku życia do muzeum wchodzą za darmo

Marselisborg

Letnia rezydencja duńskiej rodziny królewskiej w Aarhus. Podczas wakacji w Marselisborg przebywa panująca obecnie królowa Małgorzata II, w tym czasie warto zajrzeć tutaj w samo południe, kiedy odbywa się zmiana warty straży. Kiedy królowej nie ma w rezydencji do zwiedzania udostępnione są ogrody.

Latinerkvarteret

Miasto najlepiej zwiedzać na piechotę lub rowerem. Warto wybrać się do dzielnicy Latinerkvarteret, gdzie obok naprawdę starych domów znajdują się nowoczesne centra handlowego. Nie brak tu kawiarni, barów i restauracji, jak również małych sklepików i galerii. Tutaj toczy się także nocne życie miasta.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Check Also
Close
Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a