MedycynaNauka

Wyhodowano sztuczne życie.

Możliwości współczesnej medycyny graniczą dziś z cudami. To, co wczoraj mogliśmy zobaczyć w horrorach czy przeczytać w książkach fantastyczno-naukowych, stało się rzeczywistością.

Powiązane artykuły

Zacznijmy od nowości w medycynie, na które wszyscy się zgadzamy. Dzięki poznaniu genomu człowieka i opracowaniu metod zmieniania do możliwe stało się leczenie rdzeniowego zaniku mięśni. Od 2017 r. mamy lek, którego działanie polega na usunięciu wadliwej części genu i wstawieniu prawidłowego fragmentu. Tą metodę, zwaną terapią pomostowania genowego, w rdzeniowym zaniku mięśni stosuje się już także w Polsce. Rdzeniowy zanik mięśni był dotąd chorobą nieuleczalną, postępującą i polegającą na stopniowym zaniku wszystkich mięśni, w rezultacie czego traci się możliwość poruszania, mówienia, oddychania. Trwają badania nad wykorzystaniem terapii genowej do leczenia choroby Huntingtona. Testy na zwierzętach wypadły obiecująco, terapię zaczęto już nawet stosować u ludzi, ale o jej skuteczności przekonamy się się zapewne za kilka lat. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zaaprobowała w 2017 r. zmodyfikowane genetycznie limfocyty T do leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej. Przypomnijmy, że to rodzaj białaczki o bardzo wysokim współczynniku śmiertelności u osób dorosłych. Okazało się, że zmodyfikowane limfocyty, pobrane wcześniej z krwi chorego, zaatakowały komórki nowotworowe pacjenta, a więc zaczęły zwalczać chorobę. W rezultacie u 83% pacjentów uzyskano remisję nowotworu. Obecnie prowadzi się badania nad leczeniem w taki sam sposób nowotworu płuc, jajnika oraz jelita grubego.

Współczesny Minotaur.

Jednak ingerencja w ludzki genom może nieść za sobÄ… różne zagrożenia. Na przykÅ‚ad wtedy, gdy nie ograniczymy siÄ™ jedynie do wymienienia uszkodzonych części na zdrowe, ale wykorzystamy tÄ™ metodÄ™ w celu „ulepszania” czÅ‚owieka. Współczesna nauka pozwala już nie tylko na „zaprogramowanie” zdrowia czy wyglÄ…du czÅ‚owieka, ale także na stworzenie hybrydy ludzko-zwierzÄ™cej. Tego typu istoty znaliÅ›my jedynie z mitologii albo z filmów. Aż do teraz.

Zgodnie z informacją podaną przez amerykańskich badaczy, udało się stworzyć zarodek zawierający DNA świni i człowieka. Zyskano wzrost zarodka, który powstał z połączenia człowieka ze świnią, do poziomu embrionu. Ale ostatecznie został on przez naukowców w Kalifornii, gdzie przeprowadzono doświadczenie, uśmiercony. Jak należałoby się domyślać, ze względów etycznych.

Żyjące związki syntetyczne.

NiezwykÅ‚ym, choć budzÄ…cym wiele kontrowersji osiÄ…gniÄ™ciem, o którym pisano na Å‚amach czasopisma „Science” w 2017 roku, byÅ‚o wszczepienie do genomu bakterii Escherichia coli syntetycznych kwasów nukleinowych i wyhodowanie sztucznego życia. Uzyskano bowiem stabilny rozwój komórki, która zaczęła siÄ™ dzielić. PowstaÅ‚ w ten sposób żywy – choć sztuczny – organizm. Zjawisko niebywaÅ‚e, bo jak wiadomo, ludzie i zwierzÄ™ta, a także wszystkie inne żywe organizmy sÄ… zbudowane z kwasów RNA i DNA. A tu siÄ™ okazuje, że coÅ› na ksztaÅ‚t życia można stworzyć w oparciu o zwiÄ…zki syntetyczne. Inaczej mówiÄ…c, zwiÄ…zki chemiczne mogÄ… żyć.

Naukowcy i etycy zastanawiają się, czy kontynuować eksperyment, wywołuje on bowiem wiele dyskusji na temat odpowiedzialności za to, co człowiek jest w stanie stworzyć.

Sztuczna macica.

Kolejnym doświadczeniem, które w ubiegłym roku zadziwiło świat, było stworzenie sztucznej macicy. Wymyślono rodzaj urządzenia, które ma imitować warunki panujące w łonie matki. W urządzeniach przypominających foliowe torby wypełnione płynem umieszczono kilka przedwcześnie urodzonych owiec. Zwierzęta spędziły w nich cztery tygodnie. W tym czasie m.in prawidłowo rozwijały się ich płuca i mózgi. Po opuszczeniu sztucznej macicy owce przeniesiono do inkubatora, gdzie następował ich dalszy rozwój i leczenie. Czy urządzenie sprawdzi się w ratowaniu życia ludzkim wcześniakom? Odpowiedź poznamy za kilka lat.

Dłuższe życie.

Trwają badania nad przedłużeniem ludzkiego życia. Uczeni doszli do wniosku, że w tym celu trzeba znaleźć sposób na zahamowanie procesu obumierania komórek nerwowych w mózgu, który odpowiada za nasze starzenie się. Z najnowszych badań wynika, że za proces ten odpowiedzialne są komórki glejowe. Dzięki rozwojowi wiedzy w tym zakresie będzie możliwe leczenie chorób neurodegeneracyjnych.

Klonowanie.

Swego czasu gÅ‚oÅ›no byÅ‚o o owieczce Dolly, ale nadal przeprowadza siÄ™ eksperymenty zwiÄ…zane z klonowaniem – klonuje siÄ™ już zmarÅ‚e zwierzÄ™ta, planuje siÄ™ przywrócić do życia wymarÅ‚e gatunki np. mamuta. Uczeni twierdzÄ… że ze wzglÄ™dów etycznych na razie nikt tego nie robi, przynajmniej oficjalnie.

Komórki macierzyste.

Za pomocÄ… komórek macierzystych można nawet już w Polsce odbudować chrzÄ…stkÄ™ stawu kolanowego. Metoda ta jest prosta – podaje siÄ™ je za pomocÄ… artroskopu, a po pół roku kolano jak nowe. DziÄ™ki podobnym zabiegom bÄ™dziemy mogli w stanie naprawić w starym i zniszczonym organizmie wszystko, pozbywajÄ…c siÄ™ zużytych części i wszczepiajÄ…c w to miejsce komórki macierzyste, które spowodujÄ… powstanie nowej wÄ…troby, żoÅ‚Ä…dka albo nogi. Ale czy to ciÄ…gle bÄ™dziemy my? Takie pytanie sobie zadajÄ… naukowcy na caÅ‚ym Å›wiecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też
Close
Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock