Ameryka PółnocnaHistoriaPodróżeStany Zjednoczone

Ulica Sezamkowa

Ulica Sezamkowa to dobrze znany program telewizyjny dla dzieci w wieku przedszkolnym, wyprodukowany i nakręcony w USA przez Public Broadcasting Service (PBS), jest to najdłużej emitowany program dla dzieci w amerykańskiej telewizji i jest również bardzo popularny poza USA. 

Przedstawienie przedstawia grupę ludzkich aktorów, którzy wchodzą w interakcję z postaciami Muppeta, aby edukować i bawić małe dzieci, stworzone przez Jima Hensona.

Ulica Sezamkowa zaczęła się w 1966 roku, kiedy Joan Cooney, producent programów edukacyjnych dla dzieci, jego szef Lewis Freedman i Lloyd Morisett, psycholog pracujący jako pracownik ds. Dotacji w Carnegie Trust spotkali się, aby omówić rozwój nowego programu edukacyjnego dla przedszkolaków. Lloyd Morisett był zainteresowany głównie dostarczaniem materiałów edukacyjnych dzieciom z rodzin o niskich dochodach i mniejszości. Telewizja osiągnęła już poziom nasycenia 97% w USA, a wśród przedszkolaków cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wydawało się, że jest to idealna platforma do wykorzystania w celu Carnegie Trusts.

Zajęło to trzy lata badań i ostatecznie doszło do ostatecznej koncepcji, badacze przetestowali ich zawartość i prezentację, aby stworzyć formułę, która prawie gwarantuje utrzymanie zainteresowania dziecka, a jednocześnie doda przysmak, który spodoba się ich rodzicom. Muppety Jima Hensona odegrały bardzo ważną rolę w sukcesie Ulicy Sezamkowej.

Program telewizyjny został nakręcony w Nowym Jorku, producenci podjęli również śmiałą decyzję o wykorzystaniu tła ulicy z piaskowca, który ich zdaniem był bardziej realistyczny dla większości dzieci będących celem. Niestety, dobry zamiar zraził niektórych rodziców, którzy uważali Ulicę Sezamkową za zbyt niską klasę i nie chcieli, aby ich dzieci były narażone na niskie akcenty, chociaż wygląd piaskowca pozwolił serialowi połączyć się z dziećmi z śródmieścia.

Ulica Sezamkowa była chwalona od swojego debiutu w 1969 roku w National Education Television (NET), w której wystąpili Ernie i Bert, Big Bird, Gordon, Susan, Bob i Mr Hooper. Kilka miesięcy później NET został połączony z lokalną stacją, a jego najlepsze programy, takie jak Ulica Sezamkowa, zostały przeniesione do PBS, gdzie pozostaje do dziś.

Od 1969 roku nastąpiły liczne zmiany i wprowadzenie pełnej rodziny Muppetów, z których najpopularniejsze to Elmo, Kermit the Frog, Oscar the Grouch, Cookie Monster i Frazzle.

Ulica Sezamkowa to obecnie jeden z najdłużej emitowanych i obecnie produkowanych programów w historii telewizji dla dzieci, ustępujący tylko antologii Disneya. Program kilkakrotnie zdobył też nagrodę Emmy dla najwybitniejszych seriali przedszkolnych.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a