AzjaChinyCuda technikiPodróże

Ptasie gniazdo w Pekinie

Chiny. Ptasie gniazdo w Pekinie to wschodnia część kraju.

Chiński Stadion Narodowy powstał z okazji organizowanych w Pekinie w 2008 roku igrzysk olimpijskich. Odbyły się na nim ceremonie otwarcia i zakończenia olimpiady oraz zawody lekkoatletyczne. Ze względu na charakterystyczną formę został nazwany Ptasim Gniazdem. Sieć stalowych prętów okalających bryłę przywozi na myśl starannie uwite ptasie siedzisko, przypomina je również niesymetryczny kształt kopuły.

Stadion znajduje się w Parku Olimpijskim, na północnych obrzeżach miasta. Pomimo zakończenia igrzysk nadal stanowi ważną atrakcję turystyczną, w której działają także restauracje i hotel.

Zwycięzcami konkursu na projekt budowy najważniejszego obiektu sportowego pekińskich igrzysk zostali Szwajcarzy Jacques Herzog i Pierre de Meuron. Do zastosowania formy przypominającej sieć skłoniły ich podobno studia nad ceramiką chińską. Za wizję artystyczną obiektu odpowiadał z kolei chiński artysta i architekt Ai Weiwei.

Budowę Ptasiego Gniazda rozpoczęto 24 grudnia 2003 roku, a zakończono w marcu 2004 roku. Stadion mogący pomieścić 91 tysięcy widzów ma wymiary: długość 330 m, szerokość 220 m, wysokość 69,2 m. Zajmuje obszar 258 tysięcy metrów kwadratowych a jego powierzchnia użytkowa to 204 tysięcy metrów kwadratowych. Do jego budowy zużyto 36 km belek stalowych o łącznej wadze 45 tysięcy ton. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 3,5 miliardów juanów, czyli około 423 milionów dolarów.

Część stadionu, w której znajduje się główne wejście, jest lekko podwyższona. Ze szczytu rozpościera się widok na wioskę olimpijską. Fasada i konstrukcja budowli są ze sobą tożsame. Konstrukcja wspiera się na dwudziestu czterech połączonych ze sobą kolumnach, każda o wadze 1000 ton. Stalowe elementy tworzące charakterystyczną kratownicę opierają się o siebie nawzajem.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Check Also
Close
Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a