Cuda technikiEgiptPodróże

Wysoka tama Asuańska na rzece Nil

Egipt. Położenie: tama na rzec i Nil, 13 km na południe od miasta Asuan, południowy Egipt.

Druga tama asuańska tzw. Wysoka, była najgłośniejszym przedsięwzięciem rządzącego Egiptem reżimu Anwara Nasera. Inspirowana sowieckimi doświadczeniami z „naprawianiem przyrody” śmiało przegrodziła największą rzekę Afryki – życiodajny Nil. Konstrukcja ma długość 3830 m, wysokości 111 m oraz szerokości 980m.

Zadaniem tamy asuańskiej jest regulacja nurtu Nilu, pozwalająca na zatrzymanie odwiecznego cyklu powodzi i susz. Ocenia się, że jej powstanie zwiększyło powierzchnię ziemi uprawnej, a utworzenie sztucznego zbiornika – Jeziora Nasera – rozwinęło rybołówstwo. Dlatego obecnie trwają prace nad planami powiększenia zapory.

Pierwsza tama asuańska powstała XX wieku. Po II wojnie światowej uznawano ją już za dalece niewystarczającą i nienadającą się do przebudowy, dlatego postanowiono wznieść zupełnie nową, zakrojoną na nieporównanie większą skalę budowlę. Ciążący wówczas ku Moskwie Egipt zwrócił się do Związku Radzieckiego o pomoc w realizacji i finansowaniu przedsięwzięcia. Udział ZSRR upamiętnia specjalny pomnik przyjaźni egipsko-radzieckiej.

Budowa tamy trwała 11 lat (1960-1971). Na skutek protestów archeologów i UNESCO zagrożenie zalaniem zabytki poprzenoszono w inne miejsca. Z okolicznych wsi i miasteczek wysiedlono ponad 100 tysięcy osób. W 1967 roku uruchomiono elektrownie wodną, w której pracuje dwanaście generatorów po 175 MW każdy, co łącznie daje moc około 2,1 GW. Na skutek budowy tamy powstał sztuczny zbiornik Nasera, jedno z największych sztucznych jezior na świecie. Jego powierzchnia wynosi 5250 km2, długość 550 km, pojemność całkowita 157 km3, a głębokość – 180m.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Check Also
Close
Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a