PodróżeAustraliaCuda techniki

Opera w Sydney

Opera w Sydney leży na południowo-wschodnim wybrzeżu i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnym budynkiem na świecie, jest symbolem Sydeny i perła współczesnej architektury. Budynek wzniesiony głównie z betonu, szkła oraz stali zajmuje 1.8 hektara powierzchni i może pomieścić około 2700 osób w sali koncertowej i 1500 w sali operowej.

W 1952 roku lokalne władze ogłosiły konkurs na projekt gmachu opery, który miał stanąć blisko portu. Spośród dwustu trzydziestu czterech nadesłanych prac ostatecznie wybrano projekt mało wówczas znanego duńskiego architekta Jorna Utzona. Uwzględniając położenie budynku, zaprojektował budowlę przypominającą pełnomorskie jachty, które często zawijały do portu w Sydney. Projekt zakładał, że dach złożony z cienkich, przenikających się żelbetonowych łupin będzie nawiązywać do wygiętych na wietrze żagli. Ta niezwykle śmiała, ale zarazem oryginalna koncepcja miała wielu przeciwników, którzy uznali ją za przykład antyfunkcjonalizmu. Prace rozpoczęły się w 1959 roku i trwały aż do 1973 roku. Operę otworzyła królowa Elżbieta II, która w tym celu specjalnie przyleciała do Australii.

Opera została wyposażona w największe na świecie mechaniczne organy, złożone z 10,5 tysiąca piszczałek. Na terenie Sydney Opera House znajdują się: sala projekcyjna, studio nagrań, pięć restauracji, sześć barów, sześćdziesiąt garderób, sala koncertowa i operowa, a także kino.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button

Wyłącz Ad Block-a

Prosimy o wyłączenie Ad Block-a. Nie znajdziesz tutaj żadnych wirusów i innego tego typu niechcianych programów.