Cywilizacja MajówCywilizacjeHistoriaKultury

Majowie – wysoko rozwiniÄ™ta cywilizacja

ByÅ‚a to grupa ludów indiaÅ„skich mówiÄ…cych jÄ™zykami z rodziny maja, zamieszkujÄ…cych poÅ‚udniowo-wschodni Meksyk (półwyspy Jukatan i stan Chiapas), GwatemalÄ™, Belize i zachodni Honduras. Majowie byli twórcami wysoko rozwiniÄ™tej cywilizacji. PoczÄ…tki kultury Majów siÄ™gajÄ… korzeniami II tysiÄ…clecia p.n.e., kiedy to w ciÄ…gu wczesnego okresu preklasycznego (1800 – 1000 p.n.e.) w poÅ‚udniowej części Obszaru PoÅ‚udniowego powstaÅ‚y pierwsze wioski zamieszkaÅ‚e przez ludność

PodstawÄ… gospodarki Majów byÅ‚o rolnictwo, wykorzystujÄ…ce technikÄ™ żarowÄ… i irygacjÄ™, myÅ›listwo, rybołówstwo i zbieractwo. Dużą rolÄ™ odgrywaÅ‚ handel lÄ…dowy i morski. SpoÅ‚eczeÅ„stwo skÅ‚adaÅ‚o siÄ™ z wyodrÄ™bnionych warstw i grup. Najwyższe miejsce w hierarchii spoÅ‚ecznej zajmowaÅ‚a arystokracja, z której wywodzili siÄ™ wÅ‚adcy, zwykle Å‚Ä…czÄ…cy funkcje polityczne i religijne, a ponadto – urzÄ™dnicy, zajmujÄ…cy siÄ™ administracjÄ… miasta-paÅ„stwa, kapÅ‚ani oraz wyżsi dowódcy wojskowi. NajliczniejszÄ… warstwÄ™ stanowili chÅ‚opi, których część, czasowo lub na staÅ‚e, zajmowaÅ‚a siÄ™ rzemiosÅ‚em. Istnieli też profesjonalni kupcy i inne grupy. Najniżej w hierarchii stali niewolnicy. Byli oni stosunkowo nieliczni, rekrutujÄ…cy siÄ™ głównie spoÅ›ród jeÅ„ców wojennych.

Mimo że w odniesieniu do form organizacji politycznej Majów używa siÄ™ niekiedy pojÄ™cia imperium, w rzeczywistoÅ›ci tworzyli oni wyÅ‚Ä…cznie mniej lub bardziej trwaÅ‚e zwiÄ…zki kilku miast-paÅ„stw. Przed hiszpaÅ„skÄ… inwazjÄ… na Jukatanie nie istniaÅ‚y żadne ponadlokalne struktury polityczne. Główne osiÄ…gniÄ™cia cywilizacji Majów w dziedzinie architektury stanowiÅ‚y monumentalne zespoÅ‚y przestrzenne, zÅ‚ożone ze Å›wiÄ…tyÅ„ na wysokich piramidach schodkowych, paÅ‚aców, tarasów, dziedziÅ„ców i kamiennych boisk do gry w piÅ‚kÄ™. W dziedzinie sztuki – ozdoby ze stiuku, malowidÅ‚a Å›cienne, rzeźby i pÅ‚askorzeźby z kamienia, drewna i koÅ›ci, polichromowana ceramika oraz wyroby zÅ‚otnicze. Majowie rozwinÄ™li pismo hieroglificzne i dwudziestkowy system zapisu matematycznego, prowadzili obserwacje astronomicznÄ… i posÅ‚ugiwali siÄ™ precyzyjnymi systemami rachuby czasu.

Åšlady tak wczesnego osadnictwa na Obszarze PoÅ‚udniowym zostaÅ‚y odkryte m.in. na stanowiskach: San Carlos, Paso de la Amada, El Carmen, El Mesak czy La Victoria. MateriaÅ‚ archeologiczny (głównie ceramika) z tych oÅ›rodków posÅ‚użyÅ‚ badaczom do wyróżnienia kilku najstarszych faz kulturowych takich jak Barra, Locona, Ocós, Cherla i Cuadros. Ta najstarsza ceramika Majów to głównie proste misy oraz tzw. tecomate – zaokrÄ…glone, baniaste naczynia najczęściej bez wyodrÄ™bnionego wylewu. Bardzo charakterystyczne dla tego okresu sÄ… także figurki ludzkie wykonane z gliny (zwÅ‚aszcza przedstawienia głów).

Åšrodkowy okres preklasyczny (1000 – 300 p.n.e.) byÅ‚ w Ameryce Åšrodkowej arenÄ… rozwoju najstarszej cywilizacji mezoamerykaÅ„skiej stworzonej w rejonie Zatoki MeksykaÅ„skiej przez lud tzw. Olmeków. Olmekowie, których poczÄ…tki siÄ™gajÄ… jeszcze wczesnego preklasyku, sÅ‚ynÄ™li przede wszystkim z ustawiania potężnych, monumentalnych głów kamiennych przedstawiajÄ…cych najprawdopodobniej lokalnych wÅ‚adców. W sztuce stworzyli oni bardzo charakterystyczny styl cechujÄ…cy siÄ™ przede wszystkim Å‚Ä…czeniem cech zwierzÄ™cych – jaguara i ludzkich – maÅ‚ego dziecka. Åšlady tego stylu dotarÅ‚y także do ziem zamieszkiwanych przez Majów, zwÅ‚aszcza na Obszar PoÅ‚udniowy, gdzie na takich stanowiskach, jak Padre Piedra, Pijijiapan, Abaj Takalik czy Xoc badacze odkryli zabytki pokryte pÅ‚askorzeźbami w charakterystycznym dla Olmeków stylu. Na ziemie Majów docieraÅ‚y także niewielkie przenoÅ›ne zabytki olmeckie, takie jak np. nefrytowe pÅ‚ytki pokryte rytymi wyobrażeniami, które trafiaÅ‚y do rÄ…k ksztaÅ‚tujÄ…cej siÄ™ wówczas elity i byÅ‚y w pewnym sensie noÅ›nikiem ideologii. Nie powinno stÄ…d dziwić, że Majowie przejÄ™li bardzo dużo od Olmeków, przede wszystkim w zakresie wierzeÅ„ i powiÄ…zanej z nimi ikonografii

W jednym z oÅ›rodków Majów – Copan odkryto w trakcie badaÅ„ archeologicznych grób pochodzÄ…cy ze Å›rodkowego okresu preklasycznego, w którym znajdowaÅ‚a siÄ™ ceramika o wpÅ‚ywach olmeckich, dziewięć polerowanych siekierek wykonanych z kamienia oraz ponad 300 nefrytowych ozdób. Ten bogato wyposażony grób należący być może do przedstawiciela olmeckiej kultury Å›wiadczy dobitnie o tym, że w okresie swej prosperity Olmekowie penetrowali ziemie Majów.

Do najważniejszych ośrodków Majów rozwijających się w ciągu środkowego preklasyku należały przede wszystkim Kaminaljuyu leżące na Obszarze Południowym, a także Nakbe położone na Obszarze Centralnym, który w ciągu środkowego preklasyku był powoli zasiedlany przez ludność przybywającą głównie z południa. W Nakbe, w trakcie badań prowadzonych przez Richarda Hansena z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, dokonano wielu spektakularnych odkryć. Badania archeologiczne wskazują na to, że Nakbe po ok. 750 roku p.n.e. z małej preklasycznej wioski zamieniło się w niewielkie miasto, nad którym górowały świątynie i piramidy (jedna z nich miała 18 metrów wysokości). Rozmiary tego ośrodka podobnie jak i ślady monumentalnej architektury świadczą o tym, że społeczność zamieszkująca w Nakbe była w znacznym stopniu zhierarchizowana.

Późny okres preklasyczny (300 p.n.e. – 250 n.e.) byÅ‚ epokÄ… przeÅ‚omowÄ… w dziejach Mezoameryki. W okresie tym pojawia siÄ™ wiele istotnych elementów, które niebawem miaÅ‚y nadać ksztaÅ‚t klasycznej cywilizacji Majów. Z tego czasu pochodzÄ… pierwsze zabytki (m.in. stele) pokryte pismem i posiadajÄ…ce daty zapisane w tzw. DÅ‚ugiej Rachubie Kalendarzowej; pogÅ‚Ä™bia siÄ™ rozwarstwienie spoÅ‚eczne i ksztaÅ‚tuje instytucja wÅ‚adzy o czym Å›wiadczy przede wszystkim wystÄ™powanie bogato wyposażonych grobów. Na ziemiach Majów powstaje wiele oÅ›rodków o monumentalnej architekturze, z których najważniejszymi byÅ‚y El Mirador, Cerros, Tikal, Uaxactun i Lamanai na Obszarze Centralnym oraz Abaj Takalik, Izapa, Chalchuapa i wspomniane już Kaminaljuyu na Obszarze PoÅ‚udniowym.

W latach 900 – 1200 północna część Jukatanu znalazÅ‚a siÄ™ pod silnym wpÅ‚ywem kultury Tolteków ze Å›rodkowego Meksyku. Najważniejszym miastem regionu północnego staÅ‚o siÄ™ Chichn Itz. OkoÅ‚o 1200 roku utraciÅ‚o ono supremacjÄ™ na rzecz Mayapn. Lata 1200 – 1450 (do upadku Mayapn) byÅ‚y okresem dekadencji i tarć politycznych miÄ™dzy zwaÅ›nionymi rodami arystokracji, wÅ‚adajÄ…cymi licznymi, stosunkowo niewielkimi paÅ„stewkami. Ten okres zakoÅ„czyÅ‚ siÄ™ wraz z podbojem hiszpaÅ„skim w XVI w.

Po hiszpańskim podboju nastąpił całkowity upadek cywilizacji Majów.

Zobacz też:

Legenda według Majów o stworzeniu człowieka

Majowie – system zapisu liczb

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też
Close
Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock