Halloween

Lokalne i globalne zwyczaje Halloween

Tradycje Halloween. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zaczęło się Halloween i kto rozpoczął ekscentryczne praktyki, które przekształciły się w nasze dzisiejsze obchody?

Poznajmy lokalne i globalne zwyczaje i tradycje, które sprawiają, że Halloween jest tym, czym jest dzisiaj i dlaczego jest tak zabawne. To co najmniej fascynujące!

Related Articles

Kostiumy

Tradycja kostiumów na Halloween wywodzi się od Celtów, kiedy rozpalali ogromne ogniska i obchodzili Samhain, ubierając się w wyszukane zwierzęce skóry i głowy, aby przebrać się za duchy i demony, aby prawdziwi nie mogli odróżnić ich jako ludzi. Ich ceremonie składały się z tańca, opowiadania historii i czytania fortun.

Następnie tradycja dotarła do Ameryki i przybrała inną formę. W Halloween wierzono, że duchy zmarłych powróciły, by wędrować po ziemi. Następnie ludzie nosili maski i „przebierali się” w strój, aby wyglądać jak jeden z duchów, by uniknąć rozpoznania ich jako żywego.

Jack 'O Lanterns

Tradycje rzeźbienia lampionów z dyni wywodzą się od Celtów. Nędzny mężczyzna imieniem Jack oszukał diabła. Nie mogąc wejść do nieba lub piekła po swojej śmierci, był przeznaczony do apatycznego wędrowania po ziemi. Jack włożył kawałek węgla do wykrojonej rzepy i użył go jako latarni, aby odstraszyć złe duchy. Obecnie dynie (które są łatwiejsze do krojenia) są rzeźbione w lampiony, zapalane i umieszczane na zewnątrz drzwi w tym samym celu.

Ogniska

W Irlandii Północnej druidzi mieli zwyczaj odprawiać rytualne ceremonie i składać ofiary, aby uspokoić swoich bogów. Celtowie przynosili drewno i rozpalali ognisko w Samhain lub w święto ognia na szczycie wzgórza. Często rzucali w płomienie kości zabitego bydła.

Mówi się, że słowo „ognisko” pochodzi od takich „ognisk kości”. Ogniska i ofiary gwarantowały, że po długiej, ponurej zimie słońce będzie jasno palić. Każdego roku w noc Halloween można zobaczyć setki tradycyjnych ognisk w Irlandii.

Cukierek albo psikus

Zabawa ta powstała w Irlandii wieki temu. W ramach przygotowań do All Hollow’s Eve biedni wzywali bogatych ludzi i prosili o pieniądze, prezenty i jedzenie. Jedzenie zostało zebrane na wielką ucztę i uroczystość.

UNICEF

Popularna w Ameryce tradycja „trick or treat” rozpoczęła się dla UNICEF-u w 1950 r., Kiedy młodzież z Filadelfii ozdabiała kartony na mleko i zbierała pieniądze na pomoc dzieciom, które miały mniej szczęścia. UNICEF zwiększa świadomość społeczną i zbiera fundusze na zapewnienie opieki zdrowotnej, żywienia, szczepień i czystej wody na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a