Kuchnia

Barszcz

Barszcz wigilijny według tradycji powinien być postny, przejrzysty i czerwony. Od najdawniejszych czasów dobry barszcz był ulubioną polewką w Polsce i zasłużył na miano polskiej zupy narodowej. Najstarszy zachowany przepis pochodzi z XVI wieku. Cezary Biernacki pisał, że barszcz:

byÅ‚ i jest najpospolitszÄ…, w miarÄ™ dodanych przypraw najcenniejszÄ…, prawdziwie polskÄ…, z wielki smakiem, ba i respektem przyjmowanÄ… zupÄ…”.

Powiązane artykuły

Sporządzano go pierwotnie z rośliny, zwanej barszczem, rosnącej jako chwast na łąkach, a jadano chętnie, ponieważ zaostrzał apetyt i łagodzi pragnienie po przepiciu. Kwas buraczany używany do barszczu pito często na surowo, ponieważ orzeźwiał i pokrzepiał zarówno ludzi chorych, z wysoką gorączką, jak też przepitych. Podawano barszcz na najwykwitntniejszytch stołach i ucztach; postny, kraszony był olejem i zatarty czosnkiem.

PodstawÄ… dobrego barszczu jest Å›wieży kwas burakowy. Zakwaszano go też cytrynÄ…, a stare kucharki na Podolu miaÅ‚y swoje tajemnice zakwaszania wiÅ›niami sokowymi, które dawaÅ‚y przepiÄ™kny kolor bordo. Dobry efekt daje też zakwaszanie porzeczkowym sokiem – nigdy octem! Dobry barszcz powinien być sÅ‚odko-kwaÅ›ny i intensywnie czerwony. Aby uzyskać Å‚adny kolor należy przed podaniem na stół przelać go przez sitko, na którym leży surowy utarty burak.

Do wigilijnego barszczu znakomitym dodatkiem są uszka z grzybami; uszka napełniać można także cebulką, rybą, ugotowanym na twardo jajkiem. Można też podawać paszteciki albo pieczone pierożki.

Zobacz:

Przepis na zakwas buraczany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też
Close
Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock