ZdrowieAnatomiaKręgosłup

Kręgosłup człowieka

Kręgosłup człowieka – element szkieletu człowieka rozumnego (Homo sapiens) pełniący rolę narządu podporowego, narządu ruchu i osłony rdzenia kręgowego. Zbudowany jest z 26 kości, w tym 24 oddzielne kręgi oraz dwie kości powstałe ze zrośnięcia kręgów: kość krzyżowa i kość guziczna.

Powiązane artykuły

Budowa.

kregoslup

KrÄ™gosÅ‚up czÅ‚owieka jest zbudowany z 26 koÅ›ci, ma od 33 do 34 krÄ™gów. Dzieli siÄ™ na pięć odcinków: szyjny, piersiowy, lÄ™dźwiowy, krzyżowy i ogonowy (guziczny). KrÄ™gosÅ‚up dorosÅ‚ego czÅ‚owieka to okoÅ‚o 40-45 procent dÅ‚ugoÅ›ci jego ciaÅ‚a.

Pierwsze dwa krÄ™gi krÄ™gosÅ‚upa to dźwigacz (atlas) i obrotnik. KrÄ™gi szyjne sÄ… najbardziej ruchome – umożliwiajÄ… swobodne poruszanie gÅ‚owÄ…. KrÄ™gi piersiowe Å‚Ä…czÄ… siÄ™ z żebrami; klatka piersiowa osÅ‚ania narzÄ…dy wewnÄ™trzne takie jak pÅ‚uca czy serce. KrÄ™gi odcinka lÄ™dźwiowego sÄ… masywniejsze niż krÄ™gi piersiowe i szyjne. W ten sposób krÄ™gosÅ‚up jest przygotowany do podtrzymywania rosnÄ…cej masy ciaÅ‚a. DźwigajÄ… najwiÄ™kszy ciężar i przez to sÄ… najbardziej narażone na urazy. Część krzyżowa wraz z miednicÄ… osÅ‚ania pÄ™cherz moczowy i narzÄ…dy pÅ‚ciowe. Odcinek guziczny, czyli kość ogonowa, nie ma żadnej specjalnej funkcji – to pozostaÅ‚ość po procesie ewolucji.

KrÄ™gi poszczególnych odcinków oznacza siÄ™ w medycynie literami i cyframi (takie oznaczenia można znaleźć miÄ™dzy innymi na wynikach badaÅ„ krÄ™gosÅ‚upa). Każdy krÄ™g skÅ‚ada siÄ™ z trzonuÅ‚uku i wyrostków (nieparzystego wyrostka kolczystego i parzystych wyrostków poprzecznych). Wyrostki poprzeczne sÄ…siednich krÄ™gów formujÄ… stawy. Wyrostki kolczyste to miejsce przyczepu wiÄ™zadeÅ‚ i mięśni. PrzestrzeÅ„ miÄ™dzy wyrostkami to kanaÅ‚ krÄ™gowy, przez który idzie rdzeÅ„ krÄ™gowy.

MiÄ™dzy krÄ™gami w osi pionowej znajdujÄ… siÄ™ krążki miÄ™dzykrÄ™gowe, czyli dyski. AmortyzujÄ… wstrzÄ…sy i umożliwiajÄ… krÄ™gom poruszanie siÄ™ wzglÄ™dem siebie. CaÅ‚ość krÄ™gosÅ‚upa jest ustabilizowana przez wiÄ™zadÅ‚a. Przez otwory miÄ™dzykrÄ™gowe od rdzenia krÄ™gowego odchodzÄ… korzenie nerwowe. TworzÄ… sieć, która umożliwia przesyÅ‚anie impulsów nerwowych do mózgu.

KrÄ™gosÅ‚up oglÄ…dany z boku przypomina literÄ™ „s”. Paradoksalnie przez to, że nie jest liniÄ… prostÄ…, umożliwia utrzymanie postawy wyprostowanej i równowagi oraz pomaga w amortyzacji wstrzÄ…sów. Te naturalne krzywizny krÄ™gosÅ‚upa to lordoza szyjna, kifoza piersiowa oraz lordoza lÄ™dźwiowa. Inne skrzywienia boczne krÄ™gosÅ‚upa to skoliozy. PogÅ‚Ä™bienie lordoz, kifozy i skolioz może przyjąć charakter patologiczny.

Oznaczenia kręgów

kregoslup1

Według nomenklatury medycznej kręgosłup dzieli się na:

  • odcinek szyjny – 7 krÄ™gów szyjnych (C1-C7),
  • odcinek piersiowy – 12 krÄ™gów piersiowych (Th1-Th12),
  • odcinek lÄ™dźwiowy – 5 krÄ™gów lÄ™dźwiowych (L1-L5),
  • odcinek krzyżowy – 5 zroÅ›niÄ™tych krÄ™gów krzyżowych (S1-S5),
  • odcinek ogonowy (guziczny) – od 4 do 5 zroÅ›niÄ™tych krÄ™gów guzicznych (Co1-Co4/Co5).

Odcinek szyjny

Szyjny odcinek krÄ™gosÅ‚upa to siedem krÄ™gów, które tworzÄ… tzw. szyjnÄ… krzywiznÄ™ przedniÄ…. Wyrostki kolczyste krÄ™gów szyjnych (w medycynie te krÄ™gi okreÅ›lane sÄ… mianem C2-C6), czyli najbardziej charakterystyczne elementy tej części krÄ™gosÅ‚upa sÄ… praktycznie niewyczuwalne. Natomiast mięśnie karku oraz wiÄ™zadÅ‚a karkowego, ciÄ…gnÄ…ce siÄ™ od grzebienia potylicznego zewnÄ™trznego do wyrostków kolczystych wszystkich krÄ™gów szyjnych, można wyczuć podczas pochylania gÅ‚owy do przodu.

Wyrostek kolczysty ostatniego z siedmiu kręgów na tyle długi i i nie jest rozdwojony, że bardzo łatwo dostrzec go w linii karku.

Co robi ta część krÄ™gosÅ‚upa? Przede wszystkim ma wpÅ‚yw na funkcjonowanie niektórych zmysłów, przede wszystkim równowagi, wzroku. Pierwszy z krÄ™gów odcinka szyjnego krÄ™gosÅ‚upa podtrzymuje czaszkÄ™, drugi (tzw. obrotowy) pozwala na poruszanie gÅ‚owÄ… w dół, w górÄ™ oraz na boki. To wÅ‚aÅ›nie ten odcinek krÄ™gosÅ‚upa, zaraz po części lÄ™dźwiowej, ulega zwyrodnieniu.

Odcinek piersiowy

Odcinek piersiowy kręgosłupa to 12 kręgów. Wspólnie składają się one na piersiową krzywiznę tylną. Choć jego ruchomość jest bardzo ograniczona, to pełni bardzo ważną funkcję. Zapewnia stabilność oraz podtrzymuje klatkę piersiową. Urazy czy dolegliwości w jej obrębie zdarzają się bardzo rzadko. Jeśli boli to zazwyczaj z powodu przeciążenia i zmian zwyrodnieniowych spowodowanych np. siedzącym trybem życia.

Odcinek lędźwiowy

Część lędźwiowa kręgosłupa zbudowana jest z pięciu kręgów tworzących lędźwiową krzywiznę przednią. Wygięty jest delikatnie do przodu i wspólnie z odcinkiem szyjnym kręgosłupa składają się na tzw. lordozę. Ta część kręgosłupa zazwyczaj znosi najwięcej. Nie służy jej długie przebywanie w jednej pozycji, zwłaszcza siedzenie. Styl życia i brak ruchu sprawia, że ból kręgosłupa zlokalizowany w tej części kręgosłupa zgłaszamy się do lekarza najczęściej. Warto jednak pamiętać, że ból nie zawsze jest skutkiem przeciążenia czy zwyrodnienia. Może się zdarzyć, że ból dolnego odcinka kręgosłupa to objaw choroby nerek lub zapowiedź rozwoju zmian nowotworowych.

Odcinek krzyżowy

Kość krzyżowa skÅ‚ada siÄ™ z piÄ™ciu krÄ™gów krzyżowych. One wszystkie tworzÄ… krzywiznÄ™ dolnej części krÄ™gosÅ‚upa. Na powierzchni grzbietowej koÅ›ci krzyżowej można odnaleźć grzebieÅ„ krzyżowy poÅ›rodkowy. Znacznie niżej, tj. na wysokoÅ›ci doÅ‚u grzebienia krzyżowego poÅ›rodkowego, znajduje siÄ™ rozwór krzyżowy, który prowadzi do kanaÅ‚u krzyżowego, czyli dolnej części kanaÅ‚u krÄ™gowego. Co robi? Przede wszystkim chroni – wraz z koÅ›ciÄ… miednicy zabezpiecza pÄ™cherz moczowy oraz narzÄ…dy rodne.

Kość guziczna

Kość guziczną znajduje się na przedłużeniu kości krzyżowej i tam też można ją z łatwością wyczuć. Znajduje się w przedłużeniu kości krzyżowej. Lekarz może ją wyczuć podczas badania per rectum, czyli przez odbyt.

Budowa kręgów kręgosłupa

Każdy krÄ™g skÅ‚ada siÄ™ trzonu, Å‚uku i 3 wyrostków (2 poprzecznych oraz 1 kolczystego). Wyrostki poprzeczne tworzÄ… stawy. Pokrywa je chrzÄ…stka, a w ich wnÄ™trzu mieÅ›ci siÄ™ pÅ‚yn maziowy, który umożliwia poruszanie siÄ™ stawów (zginanie, prostowanie) oraz zmniejsza ich wzajemne tarcie. KrÄ™gi – uÅ‚ożone jeden na drugim – tworzÄ… tzw. kanaÅ‚ kostny dla rdzenia krÄ™gowego. To od niego odchodzÄ… korzenie nerwowe, rozgaÅ‚Ä™ziajÄ… siÄ™ i tworzÄ… sieć, którÄ… impulsy elektryczne biegnÄ… miÄ™dzy mózgiem a resztÄ… ciaÅ‚a.

Nerwy zlokalizowane w odcinku szyjnym odpowiadają za ręce, w piersiowym za tułów, w lędźwiowym za nogi. Poszczególne kręgi rozdzielone są krążkami międzykręgowymi, nazywanymi także dyskami. Zbudowane są z pierścienia włóknistego, które pokrywa jądro miażdżyste. Znajdujący się w ich wnętrzu płyn ułatwia im wzajemne poruszanie. Dodatkowo krążki utrzymują kręgi pewnej odległości, co pozwala zamortyzować wstrząsy oraz ułatwia równomierne rozłożenie nacisku.

Skąd bierze się różnica między ilością kręgów?

Różnica kręgów w kręgosłupie zależna jest od grupy krwi. Osoby mające dodatni czynnik RH posiadają 33 kręgi, jednak osoby posiadające 34 kręgi mają ujemny czynnik RH.

cdn…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też
Close
Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock