Ojciec KlimuszkoMedycynaMedycyna niekonwencjonalnaZdrowie

Karczoch – w trosce o zdrową wątrobę

Karczoch idealny na odtruwanie wątroby

Choć karczochami zajadali się już starożytni Rzymianie, to pierwsze zapiski o właściwościach leczniczych tego warzywa pojawiły się dopiero w 1716 roku. Ich autorem był mnich z zakonu benedyktynów, Aleksander Nikolas, który ogłosił, że karczoch może leczyć żółtaczkę.

Był podawany na królewskich stołach

Karczoch zwyczajny Cynara scolymus bywa też nazywany artyszokiem i należy do licznej rodziny astrowatych Asteraceae. Jest blisko spokrewniony z innym mało znanym warzywem – kardem. Karczoch to roślina wieloletnia, zwykle uprawiana w krajach śródziemnomorskich. Osiąga 1,5-2 metrów wysokości, łodygi ma grube, rozgałęzione, liście szerokie, jasnozielone, głębokoząbkowane. Imponująco wygląda kwiatostan tej rośliny – koszyczek kwiatowy o średnicy nawet 10 cm. Ma mocno rozbudowane, zmięśniałe dno i liczne kwiaty rurkowate w kolorze purpurofioletowym. Z uwagi na okazały kwiatostan chętnie sadzi się go w ogrodach dla ozdoby.

To właśnie te kwiatostany sprawiły, że zainteresowali się nim antyczni kucharze. Zbiera się je od czerwca do października. Trzeba przy tym zwracać uwagę na odpowiednie stadium rozwoju. Do wykorzystania w kuchni kwiatostan powinien mieć postać zielonkowatego pąka o dobrze zmięśniałym dnie. Nie może wydawać jeszcze rurkowatych kwiatków. Kiedy karczoch zakwitnie, przestaje już smakować.

Medycyna nie wykorzystuje samych kwiatostanów tej rośliny, a całe ziele, czyli liście wraz z pędami. Surowiec ten zbiera się zawsze na początku kwietnia.

Wśród najważniejszych związków leczniczych zawartych w karczochu wymienia się kwasy fenolowe i ich estry. Podczas ekstrakcji powstaje ważny związek o nazwie cynaryna. To ona decyduje o przydatności tej rośliny np. w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi czy też leczeniu niestrawności. W liściach i pędach karczocha stwierdzono poza tym kwasy organiczne oraz cenne flawonoidy, trójterpeny oraz sole mineralne.

Inaczej przedstawia się skład chemiczny kwiatostanów karczoch. Zawierają one cenną dla ludzi z nadwagą, otyłych i chorych na cukrzycę inulinę. Występują w nich jeszcze karoten, witamina C, witaminy z grupy B, aktywne enzymy, śluzy, białka i pektyny, fitosterole oraz liczne sole mineralne, jak np. potas, wapń, fosfor, żelazo itd.

Odciąża wątrobę, ułatwia trawienie tłuszczów

Karczoch to typowy lek żółciotwórczy i żółciopędny. Wykazano w doświadczeniach klinicznych, że przepływ żółci przez przewody żółciowe po zażyciu wyciągu z tej rośliny zwiększa się o 127-153%. Ma to szczególne znaczenie w leczeniu niewydolności wątroby o różnym podłożu oraz związanej z tym niestrawności. Warto zaznaczyć, że karczoch likwiduje wzdęcia i uczucie pełności w żołądku po spożyciu ciężkostrawnych , tłustych posiłków. Oddala także mdłości.

Karczoch jest dobrym rezultatem powszechnie zalecany w zastoju żółci w woreczku żółciowym oraz w kamicy żółciowej. Chroni komórki wątroby przed uszkodzeniem ich przez toksyny różnego pochodzenia. Ponadto poprzez usprawnienie pracy narząd ten pozbywa się szybciej szkodliwych metabolitów i toksyn. Jest to szczególnie ważne w przypadku ludzi zmuszonych do regularnego zażywania leków syntetycznych, a także nadużywających alkoholu lub pracujących w szkodliwych warunkach. Karczoch okazał się ponadto nieoceniony dla osób po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby bądź żółtaczce. Poleca się go również w zapobieganiu marskości wątroby. Warto stosować tę roślinę po chirurgicznym usunięciu woreczka żółciowego, jak i dróg żółciowych.

Karczoch pomaga ponadto usunąć z wątroby nagromadzone przez lata toksyny oraz złogi cholesterolu, bilirubiny, często występującej u ludzi otyłych, prowadzący siedzący tryb życia i odżywiających się zbyt tłusto oraz u których stwierdza się zaburzenia ruchomości dróg żółciowych. Te złogi często utrudniają prawidłowy przepływ żółci do dwunastnicy i sprzyjają wytrącaniu się kamieni żółciowych. Preparaty zawierające w swym składzie wyciąg z karczocha mają zdolność pobudzania procesu przemiany materii w organizmie.

Dodatkowe zalecenia

Chorzy, u których stwierdzono niedrożność przewodów żółciowych albo ropniak woreczka żółciowego nie powinni przyjmować żadnych preparatów zawierających wyciąg z karczocha.

Zobacz: Leki z karczocha

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock