Tauryna

Tauryna obecnie klasyfikuje się jako aminokwas niezbędny warunkowo u osób dorosłych; jako niezbędny u niemowląt i dzieci. Jest ona jednym z aminokwasów zawierających siarkę i u dorosłych syntetyzowana jest w organizmie z cysteiny i metioniny (pod warunkiem obecności witaminy B6 i niewielkiej ilości cynku).

W sercu tauryna jest najliczniejszym aminokwasem – wpływa na kurczliwość i bicie serca. Wspomaga czynności serca, działając jako diuretyk i stymulator serca (po ataku serca poziom tauryny często drastycznie się obniża). Niedobór tauryny wykryto również u pacjentów z depresją.

Jej niedobór może zmniejszać zdolność organizmu do usuwania toksycznych substancji chemicznych. Tauryna jest niezbędna do tworzenia jednego z kwasów żółciowych i właściwego funkcjonowania pęcherza żółciowego. Poprzez żółć organizm wydala niechciane substancje chemiczne. Tauryna jest czasami wykorzystywana do zwalczania infekcji i stanów zapalnych.

Zapotrzebowanie na taurynę zwiększa się wskutek nadmiernego stresu lub choroby.

Funkcje

Tauryna pełni wiele różnych funkcji biologicznych, występuje w każdej komórce i w dużych ilościach w całym organizmie. Stwierdzono jej obecność w nerkach, wątrobie, przysadce mózgowej, grasicy, nadnerczach, błonie jamy nosowej, gruczołach ślinowych oraz błonach śluzowych układu trawiennego. Jednak w największym stężeniu tauryna występuje w ośrodkowym układzie nerwowym, sercu, białych krwinkach, mięśniach i siatkówce oka.

Jej najważniejsza funkcja polega na ułatwianiu transportu minerałów: sodu, potasu i zapewne także jonów wapnia i magnezu do i z komórek oraz stabilizowaniu elektrycznym błon komórkowych.

Serce

Tauryna jest najważniejszym aminokwasem w sercu i pod względem ilości przewyższa wszystkie pozostałe aminokwasy. Moduluje aktywność ważnych enzymów w mięśniu sercowym oraz przyczynia się do jego kurczliwości. Tauryna odgrywa także rolę w metabolizmie wapnia w sercu i może wpływać na transport wapnia do komórek mięśnia sercowego, w których jest niezbędny do generowania i przesyłania impulsów nerwowych.

Choroby układu krążenia

W ramach odpowiedzi adaptacyjnej organizmu na przewlekły stres wzrasta poziom tauryny w sercu. W następstwie niedokrwienia (niskiego poziomu tlenu w sercu) oraz nerkozy (ataku serca) – poziom tauryny niekiedy obniża się do jednej trzeciej poziomu prawidłowego. Stwierdzono również, że dzięki działaniu przeciwmiażdżycowemu w mózgu tauryna zapobiega zmianom i uszkodzeniom niedokrwiennym.

Arytmia

Poziom tauryny i magnezu jest obniżony w arytmii, czyli zaburzeniach rytmu serca. Wykazano także, że tauryna hamuje spadek poziomu potasu w komórkach serca, który może powodować zaburzenia stabilności elektrycznej i arytmię. Z badań przeprowadzonych w Japonii wynika, że tauryna może wspomagać pompowanie krwi przez serce.

Kardiomiopatia

Suplementy tauryny podawane zwierzętom doświadczalnym zapobiegały rozwojowi kardiomiopatii indukowanej. Kardiomiopatia jest poważną przewlekłą chorobą serca, w której serce nie potrafi zapewnić organizmowi wystarczającego dopływu krwi.

Wypadanie płatka zastawki mitralnej

U pacjentów z wypadaniem płatka zastawki mitralnej – choroba, w której zastawka mitralna kontrolująca przepływ krwi z lewego przedsionka do głównej komory serca za bardzo wystaje – stwierdzono obniżony poziom tauryny w mięśniu sercowym. Ta wrodzona wada podkreśla znaczenie tauryny dla serca i pozwala się zastanowić nad zastosowaniem tauryny w tym schorzeniu.

Redukcja cholesterolu

W chorobie układu krążenia często obserwuje się wysoki poziom cholesterolu. Z badań wynika, iż tauryna zawarta w produktach spożywczych pobudza proces wytwarzania taurocholanu, który zwiększa ilość cholesterolu wydalanego z żółcią. Tauryna także poprawia metabolizm tłuszczów w wątrobie i może przyspieszać regresję blaszek miażdżycowych w tętnicach.

Nadciśnienie

Tauryna może działać antagonistycznie względem podnoszącej ciśnienie krwi angiotensyny – białka aktywowanego przez reninę – hormon wydzielany przez nerki w odpowiedzi na spadek ciśnienia krwi. Wskutek spadku poziomu tauryny we krwi i moczu aktywowana jest renina, a następnie powstaje angiotensyna i wzrasta ciśnienie krwi. Tauryna może hamować reninę i tym samym przerywa pętlę przyczynowo-skutkową. Stwierdzono, iż u pacjentów z nadciśnieniem tauryna także chroni ośrodkowy układ nerwowy.

Ciekawe

Stwierdzono, że częstotliwość udarów u szczurów z genetycznie „zaprogramowanym nadciśnieniem” była znacznie niższa dzięki dodaniu do diety metioniny, tauryny i lizyny. Taka dieta pozwoliła na obniżenie wskaźnika ryzyka udaru z 90% do 20%.

Przeciwwskazania

Tauryna może podwyższać poziom kwasu żołądkowego oraz zwiększać ryzyko wrzodów, ale tylko u osób z tendencją do wysokiego poziomu kwasu żołądkowego. Tauryny nigdy nie należy przyjmować z aspiryną. Tauryna w nadmiarze może powodować depresję, aczkolwiek w rzadkich przypadkach. Optymalna porcja to 500-5000 mg.

Powszechne źródła pokarmowe tauryny:

Indyk, kurczak, baranina, ryby i owoce morza.

Related Entries

Back to top button
Close
Close

Wyłącz Ad Block-a

Prosimy o wyłączenie Ad Block-a. Nasza strona utrzymuje się z wyświetlanych reklam. Nie znajdziesz tutaj żadnych wirusów i innego tego typu niechcianych programów.