Rokitnik

Owoce rokitnika uważane są za najzdrowsze owoce świata. Zawartością witaminy C dorównuje dzikiej róży, aceroli czy aronii, które stanowią najlepsze jej najlepsze źródło. Co ciekawe, witamina z owoców rokitnika nie ulega rozkładowi. Nie niszczy jej działanie wysokiej temperatury niezbędnej w procesie suszenia, ani długie gotowanie, ponieważ w odróżnieniu od innych owoców, te z rokitnika nie zawierają enzymu askorbinazy, która przyspiesza utlenianie witaminy C w cieple. Najlepszy na świecie olej rokitnikowy pochodzi z Syberii. Zawdzięcza on swoją sławę temu, że nie zawiera barwników, ani wyciągów z innych roślin zastępczych (które mają taki sam kolor), a otrzymywany jest z najlepszych owoców.

W oleju rokitnikowym odkryto przede wszystkim bardzo duże ilosci flawonoidów oraz karotenoidów. Związki te wykazują właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i antywirusowe, szczególnie w infekcji błon śluzowych. Rokitnik to również bogactwo witaminy C, E oraz K jak również witamin z grupy B (B1, B2, B6). Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w rokitniku, w tym przede wszystkim kwas lipokenowy, regeneruja skórę, poprawiają trawienie i chronią przed chorobami serca. Dzięki zawartości błonnika rokitnik przyczynia się do obniżenia złego poziomu cholesterolu i stosowany jest w profilaktyce miażdżycy.

Z owoców rokitnika przygotowuje się również wspaniały sok, który dzięki swoim wyjątkowym składnikom pomaga zwalczać infekcje i drobnoustroje w organizmie, wzmacnia odporność, opóźnia procesy starzenia, wspomaga układ trawienny, usprawnia pracę mózgu i układu nerwowego.

Przeciwwskazaniami do stosowania rokitnika są stany zapalne trzustki i wątroby, ostre zapalenie pęcherza żółciowego oraz kamica żółciowa.

Related Entries

Back to top button
Close
Close

Wyłącz Ad Block-a

Prosimy o wyłączenie Ad Block-a. Nasza strona utrzymuje się z wyświetlanych reklam. Nie znajdziesz tutaj żadnych wirusów i innego tego typu niechcianych programów.