Pokrzywa zwyczajna.

Wpływa ona korzystnie na pracę nerek i pęcherza moczowego. Zapobiega stanom zapalnym, działa moczopędnie, pozwalając tym samym pozbyć się nadmiaru wody z tkanek, a wraz z nią nagromadzonych toksyn. Pomaga również w zapobieganiu obrzękom – zwłaszcza nóg. Surowcem zielarskim są liście i korzeń pokrzywy. Liście można zbierać od maja do września (najlepiej jednak w maju). Należy je suszyć w miejscu zacienionym, przewiewnym, rozłożone cienką warstwą. Korzenie pokrzywy wykopuje się po sezonie. Roślina ta zawiera wiele cennych składników.

Są to między innymi:

  • flawonoidy;
  • garbniki;
  • karotenoidy;
  • sole mineralne;
  • chlorofil;
  • witaminy A, K, B2, B5, C i inne

Pokrzywa wzmacnia układ odpornościowy, ma działanie antybakteryjne i antywirusowe. Pomaga zapobiegać problemom związanym z układem pokarmowym. Pobudza wydzielanie soków żołądkowych, poprawia procesy trawienne i przyswajalność substancji odżywczych z pożywienia. Pokrzywa wpływa korzystnie na produkcję krwinek czerwonych, co jest przydatne w zwalczaniu anemii i w okresie osłabienia. Jest jednym z nielicznych surowców zielarskich, który obniża poziom cukru we krwi i w niewielkim stopniu także ciśnienie tętnicze. Znakomicie wpływa na oczyszczanie skóry, poprawia jej wygląd i wzmacnia paznokcie.

Related Entries

Back to top button
Close
Close

Wyłącz Ad Block-a

Prosimy o wyłączenie Ad Block-a. Nasza strona utrzymuje się z wyświetlanych reklam. Nie znajdziesz tutaj żadnych wirusów i innego tego typu niechcianych programów.