Morwa

Morwa biała znana jest ze swoich właściwości odchudzających i leczniczych. W Chinach, skąd pochodzi, ekstrakty z jej liści oraz korzenia, a także owoce stosuje się w medycynie od lat.

Pomoc przy cukrzycy.

Roślina zawiera składniki, które pomagają utrzymać równowagę metabolizmu węglowodanów w organizmie i sprzyjają prawidłowemu poziomowi cukru we krwi. To między innymi związek DNJ i kwercetyna.

Sposób na zły cholesterol.

Morwa obniża poziom „złego” cholesterolu LDL we krwi. To dzięki antyoksydantom, które hamują utlenianie lipoprotein o niskiej gęstości (LDL). W badaniach potwierdzono jej skuteczność w przeciwdziałaniu miażdżycy. Roślina może być więc dodatkowym sojusznikiem w profilaktyce chorób układu krążenia. Jej podstawy to zdrowa dieta i aktywność fizyczna.

Wsparcie przy infekcjach.

Liście oraz owoce morwy zawierają związki działające antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Szczególnie bogate są we flawonoidy, które usuwają z organizmu wolne rodniki, wspierając go w walce z zarazkami. Roślina ma też właściwości przeciwgorączkowe. Napary i nalewki z niej stosuje się więc np. przy przeziębieniu czy grypie.

Sojusznik w walce z nadwagą.

Morwa wspomaga odchudzanie. Warto sięgać zwłaszcza po napary i wyciągi z liści. Zawierają one substancje hamujące aktywność obecnych w jelitach enzymów, które odpowiadają za rozkład węglowodanów złożonych na cukry proste. Dzięki temu zostaje ograniczone wchłanianie tych ostatnich w układzie pokarmowym, a co za tym idzie – odkłada się mniej tkanki tłuszczowej.

Related Artykuły

Back to top button