Zdrowie - YouLife24.com

Czystek (Cistus Incanus)

Herbata z czystka znana jest od ponad 2000 lat. Żywica z rośliny była jednym ze składnikiem mirry, doczekała się doskonałej opinii wśród naszych przodków, doceniana zwłaszcza za prozdrowotne właściwości, które tysiące lat temu dostępne były tylko najbogatszym.

Jak uprawiać czystek?

Krzew czystka jest bardzo wrażliwy na spadki temperatury. Dlatego w naszym kraju roślinę tą uprawia się w doniczkach, które wiosną wynosi się na balkon lub taras – najlepiej od strony południowej. Czystek najlepiej czuje się na stanowisku ciepłym i słonecznym.

Czystka wysiewamy w marcu i kwietniu do pojemnika, który następnie odstawiamy w zacienione miejsce. Trzymamy go tam do wykiełkowania nasion. Następnie pojemnik stawiamy na parapecie. Musimy jednak chronić siewki przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Gdy roślinki wytworzą już korzenie, to przesadzamy je do osobnych doniczek. Jak sprawdzić, czy roślinka ukorzeniła się? Próbujemy wyjąć ją z podłoża, a gdy poczujemy lekki opór, to znak, że roślinka wytworzyła korzenie. Mieszańce czystka rozmnażamy wegetatywnie, czyli za pomocą sadzonkowania. Sadzonki pobieramy w lipcu i sierpniu.

Czystek nie lubi przesadzania. Tylko młode rośliny tolerują przesadzanie, więc co roku (po zakończeniu zimowania) przenosimy je do doniczki większej o jeden rozmiar. Uważajmy, by szyjka korzeniowa znalazła się na tej samej głębokości, co w poprzedniej doniczce. Starsze okazy należy przenosić do nowej doniczki tylko w sytuacji, gdy będzie to absolutnie konieczne.

Rośliny nie wolno przelewać, ponieważ czystek źle znosi nadmiar wilgoci. Aby uchronić go przed nadmiarem wody, na dnie doniczki należy ułożyć warstwę drenującą z keramzytu lub żwiru. Jeżeli na podstawce zbiera się woda, to należy ją szybko wylać. Jeżeli tego nie dopilnujemy, roślinę może zaatakować zgnilizna korzeni. Czystek lubi glebę żyzną i przepuszczalną, która nie magazynuje wody. Roślinę należy zasilać. Od marca do lipca, gdy czystek jest w okresie wegetacyjnym, zasilamy go nawozami dla roślin doniczkowych. Natomiast w czerwcu i lipcu, gdy roślina kwitnie, stosujemy nawozy dla roślin kwitnących.

Przycinając czystka uważajmy na zdrewniałe fragmenty pędów. Nie można ich wycinać, ponieważ nie regenerują się. Jeżeli zdecydujemy się na uprawę czystka w gruncie, to musimy liczyć się z tym, że w czasie dużych mrozów roślina przemarznie.

 

Related Entries