Czystek (Cistus Incanus)

Herbata z czystka znana jest od ponad 2000 lat. Żywica z rośliny była jednym ze składnikiem mirry, doczekała się doskonałej opinii wśród naszych przodków, doceniana zwłaszcza za prozdrowotne właściwości, które tysiące lat temu dostępne były tylko najbogatszym.

 • Najbogatsze źródło polifenoli – związków fenolowych należących do grupy substancji roślinnych o działaniu antyoksydacyjnym i wspierającym układ immunologiczny człowieka;
 • Polifenole zapobiegają uszkodzeniom komórek DNA, usuwają wolne rodniki i przejawiają doskonałe właściwości antybiotyczne;
 • Działają przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie;
 • Hamują rozwój wirusów;
 • Zmniejszają reakcje alergiczne;
 • Zapobiegają chorobie niedokrwiennej serca, opóźniają procesy starzenia, wpływają pozytywnie na jakość życia;
 • Polifenole są 100-krotnie skuteczniejsze i efektywniejsze od witaminy C, oraz 25-krotnie od witaminy E;
 • Wypłukuje toksyny i metale ciężkie z organizmu (w tym szczególnie łatwo wiąże kadm), dlatego polecany jest palaczom;
 • Usuwa nieprzyjemny zapach ciała;
 • Pomaga w trądziku, zarówno stosowany na skórę jak i od wewnątrz;
 • Posiada właściwości antyseptyczne i wzmacniające organizm;
 • Badania potwierdzają, że czystek stanowi nadzieję dla leczonych na boreliozę – powoduje sklejanie bakterii dzięki czemu nie dopuszcza do ich połączenia z błoną komórkową;
 • Wspomaga sportowców, naukowców, biznesmenów, ludzi pracujących w ekstremalnych warunkach.

Jak uprawiać czystek?

Krzew czystka jest bardzo wrażliwy na spadki temperatury. Dlatego w naszym kraju roślinę tą uprawia się w doniczkach, które wiosną wynosi się na balkon lub taras – najlepiej od strony południowej. Czystek najlepiej czuje się na stanowisku ciepłym i słonecznym.

Czystka wysiewamy w marcu i kwietniu do pojemnika, który następnie odstawiamy w zacienione miejsce. Trzymamy go tam do wykiełkowania nasion. Następnie pojemnik stawiamy na parapecie. Musimy jednak chronić siewki przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Gdy roślinki wytworzą już korzenie, to przesadzamy je do osobnych doniczek. Jak sprawdzić, czy roślinka ukorzeniła się? Próbujemy wyjąć ją z podłoża, a gdy poczujemy lekki opór, to znak, że roślinka wytworzyła korzenie. Mieszańce czystka rozmnażamy wegetatywnie, czyli za pomocą sadzonkowania. Sadzonki pobieramy w lipcu i sierpniu.

Czystek nie lubi przesadzania. Tylko młode rośliny tolerują przesadzanie, więc co roku (po zakończeniu zimowania) przenosimy je do doniczki większej o jeden rozmiar. Uważajmy, by szyjka korzeniowa znalazła się na tej samej głębokości, co w poprzedniej doniczce. Starsze okazy należy przenosić do nowej doniczki tylko w sytuacji, gdy będzie to absolutnie konieczne.

Rośliny nie wolno przelewać, ponieważ czystek źle znosi nadmiar wilgoci. Aby uchronić go przed nadmiarem wody, na dnie doniczki należy ułożyć warstwę drenującą z keramzytu lub żwiru. Jeżeli na podstawce zbiera się woda, to należy ją szybko wylać. Jeżeli tego nie dopilnujemy, roślinę może zaatakować zgnilizna korzeni. Czystek lubi glebę żyzną i przepuszczalną, która nie magazynuje wody. Roślinę należy zasilać. Od marca do lipca, gdy czystek jest w okresie wegetacyjnym, zasilamy go nawozami dla roślin doniczkowych. Natomiast w czerwcu i lipcu, gdy roślina kwitnie, stosujemy nawozy dla roślin kwitnących.

Przycinając czystka uważajmy na zdrewniałe fragmenty pędów. Nie można ich wycinać, ponieważ nie regenerują się. Jeżeli zdecydujemy się na uprawę czystka w gruncie, to musimy liczyć się z tym, że w czasie dużych mrozów roślina przemarznie.

 

Related Artykuły

Back to top button
Close
Close

Wyłącz Ad Block-a

Prosimy o wyłączenie Ad Block-a. Nasza strona utrzymuje się z wyświetlanych reklam. Nie znajdziesz tutaj żadnych wirusów i innego tego typu niechcianych programów.