Woda

Algi

Pożywienie przyszłości.

Glony morskie, bogate w białko, błonnik i składniki mineralne od dawna były wysoko cenione ze względu na swoje lecznicze właściwości, delikatny smak i wartości odżywcze. Z reguły należą nie tylko do najmniej przetworzonych naturalnych produktów spożywczych, lecz także do najbezpieczniejszych, nie istnieją trujące glony (w przeciwieństwie do grzybów czy innych dziko rosnących roślin).

Wartości odżywcze glonów:

  • algi zawierają kwasy z grupy omega-3 (EPA I DHA) w formie gotowanej do przyswojenia (omega-3 z siemienia lnianego, orzecha włoskiego czy chia organizm musi sam przekształcić w taką formę, jaka jest już gotowa w glonach);
  • najbogatsze wśród roślin źródło białka; zawiera komplet aminokwasów egzogennych, czyli tych, które musimy dostarczyć z dietą, bo organizm ich nie wytwarza;
  • zawierają bardzo dużo jodu;
  • dzięki zawartości żelaza mogą pomóc w anemii;
  • błonnik w nich zawarty tworzy śluzową osłonkę na ścianach jelit, co ogranicza wchłanianie tłuszczów i cukrów, pomaga w ten sposób normalizować poziom glukozy we krwi i obniżać poziom cholesterolu.

Podział według kolorów:

Warzywa morskie dzieli się według barw na: zielenice, brunatnice i krasnorosty. Ich kolor – zielony, brunatny czy czerwony – zależy od nasłonecznienia i głębokości, na której znajdują się pod wodą.

KOMBU (listownica, „kapusta morska”). To brunatnica należąca do grupy Laminaria. Występuje w kolorach od ciemnobrązowego do czarnego i odznacza się szerokim, grubym pędem. Po zebraniu suszy się go na wietrze i słońcu, następnie 2-3 lata składuje w ciemnym miejscu i pakuje. Używa się go do wywarów, gotuje razem ze zbożem, kaszami, strączkowymi i warzywami korzeniowymi. Zwiększa przyswajalność białka, poprawia strawność, jest bogaty w minerały i błonnik. Doskonały jako dodatek do gotowania roślin strączkowych, bo przeciwdziała wzdęciom i ułatwia ich trawienie. Używany też jako dodatek do ryżu oraz do sporządzania herbatek leczniczych. Po ugotowaniu pozostaje twardy, można go użyć ponownie lub zjeść z potrawą. Jako przyprawa do potraw ciężko strawnych: wymoczony przez pół godziny glon uprażyć w piekarniku po czym zemleć.

kombu

WAKAME (undaria pierzasta). Brunatnica, która podczas gotowania staje się lekko przezroczysta i zyskuje piękny, zielony kolor. Wakame to warzywo najczęściej dodawane do zup, w tym do zupy miso i najszybciej mięknące. Do zupy można go wrzucić pod koniec gotowania, drobno pokrojony, lub gotować od początku przez 15 minut, po czym wyjąć i zużyć np. do sałatki. Jest bogate w witaminy i sole mineralne; zawiera, jak wszystkie glony alginian sodu neutralizujący metale ciężkie w naszym organizmie.

wakame

DULSE (Palmaria palmata). Rośnie w kępach w zimniejszych wodach Atlantyku i Pacyfiku, zbierany w letnich miesiącach, ma czerwono purpurowy kolor. Jego smak jest łagodny, a pomimo to pikantny. Dulse najczęściej praży się aż do wysuszenia, rozgniata albo mieli na proszek i posypuje nim sałatki, zupy lub warzywa.

dulse

Jest wyjątkowo bagaty w jod, a także mangan aktywizujący układy enzymatyczne. Jest dobrym zamiennikiem soli – w celu zrobienia przyprawy praży się ją do wysuszenia, rozgniata lub mieli na proszek. Doskonały dodatek do warzyw, zbóż i strączkowych stanowi dulse podsmażony na oleju (przedtem kilka minut trzeba go moczyć) i doprawiony do smaku np. sosem sojowym.

NORI (szkarłatnica „czerwona sałata morska). Dziko rosnące nori to krasnorosty należące do rodziny Porfiria. Można je nabyć pocięte na drobne kawałki lub paski oraz jako proszek do przyprawiania bądź garnirowania. Są także uprawiane w przybrzeżnych wodach o umiarkowanej temperaturze. Te nori po zebraniu myje się, sieka, suszy i prasuje na cienkie arkusze, które służą głównie do zawijania sushi.

nori

Charakteryzuje się dużą zawartością witamin oraz składników mineralnych: wapnia, cynku, jodu, żelaza i sodu. Tak jak inne algi zawiera alginian sodu.

Warzywa morskie stanowią nieodłączną część makrobiotycznego pożywienia. Warto włączyć do codziennego jadłospisu niewielką ilość tych pierwotnych roślin – to pokarm gęsty odżywczo, tzn. że w małej ilości znajduje się dużo wartościowych składników. Ważna jest regularność i nie przekraczanie ilości 5-15 g dziennie.

Tradycyjne cywilizacje już dawno odkryły, jak ważną rolę w pożywieniu odgrywają warzywa morskie i jak bardzo przyczyniają się do sprawności ciała i umysłu. Dieta mieszkańców japońskiej Okinawy znanych ze swojej długowieczności zawiera dużo glonów morskich.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock