ZdrowieArtykułyDla duszyNaturaPodróżePolskaUzdrowiska

A może by jesienią nad morze?

Mieszkańcy wybrzeża mówią, że kto nie widział Bałtyku jesienią, nie widział go wcale. Rzeczywiście morze o tej porze roku wygląda niezwykle. W dodatku pobyt nad nim jest wyjątkowo korzystny dla zdrowia.

Jesienią i zimą nadmorskie powietrze zawiera najwięcej jodu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wypoczynek na wybrzeżu dobrze zrobi zwłaszcza osobom z niedoczynnością tarczycy. Korzystny jest także dla alergików i chorych na astmę. Chłodne, wilgotne, wolne od pyłków i zanieczyszczeń powietrze działa kojąco na drogi oddechowe. Dodatkowo spacery nad morzem rześka morska bryza hartują organizm oraz wspierają pracę układu krążenia.

No dobrze, ale gdzie wyjechać, żeby spędzić ten czas nie tylko zdrowo, ale też przyjemnie?

Najlepiej udać się do uzdrowiska, w którym są sanatoria z dobrą ofertą dla kuracjuszy, piękne tereny spacerowe, nowoczesny kryty basen z sauną, przyjemne kafejki. Takich osrodków jest na naszym wybrzeżu co najmniej kilka.

Sopot pełen atrakcji.

sopot
A może by jesienią nad morze? 7

Tutejszy mikroklimat sprzyja zwalczaniu m.in chorób układu krążenia, dróg oddechowych i reumatyzmu. Kuracjusze mają do dyspozycji kilka sanatoriów oraz spa w domu zdrojowym. Na spacery, oprócz pięknej plaży i nadmorskiej promenady, świetnym miejscem jest też słynne, niezatłoczone o tej porze roku, sopockie molo. Warto się tam wybrać, bo targane jesiennymi wichrami morze wygląda o wiele ciekawiej niż latem. Od października do kwietnia wstęp na molo jest bezpłatny. Na przechadzkę można się wybrać też do Opery Leśnej. Wprawdzie późną jesienią koncerty rzadko się tam odbywają, ale sam obiekt, położony w pięknym lesie, jest ciekawy i warto zobaczyć go z bliska, tym bardziej, że od połowy października do kwietnia nie trzeba za to płacić.

Gdy chłodne powietrze nieco nas zmęczy, możemy wybrać się do jednej z klimatycznych kawiarenek lub Muzeum Sopotu, które organizuje wiele ciekawych wystaw (w niedzielę można je zwiedzać za darmo).

Przyjemne ciepło czeka nas także w sopockim aquaparku. Można tu popływać, pohuśtać się na falach, spłynąć „dziką” rzeką, posiedzieć w grocie z wodospadem, wymasować plecy biczem wodnym, zjechać z wielkiej zjeżdżalni oraz skorzystać z sauny i strefy psa.

Relaks w Dąbkach.

dabki
A może by jesienią nad morze? 8

Znajdują się tu złoża borowiny i wody solankowe. Klimat w Dąbkach jest szczególnie korzystny dla alergików i osób, które mają problemy z układem oddechowym. W tutejszych ośrodkach sanatoryjnych oprócz tych schorzeń leczy się m.in choroby układu krążenia, endokrynologiczne, reumatyzm, urazy ortopedyczne oraz nerwice. Dąbki to miejsce przed wszystkim dla osób, które lubią spokój. Niewielka miejscowość o tej porze roku jest cicha i sprzyja relaksowi. Świetnie się spaceruje leśną promenadą, która ciągnie się wzdłuż plaży aż przez 6 km.

Ustka pachnąca sosnami.

ustka
A może by jesienią nad morze? 9

Atutami uzdrowiska są naturalne wody mineralne i borowiny, ale przede wszystkim klimat. Ostra nadmorska bryza łagodząca jest tutaj otaczającymi miasto lasami. Liczne sosny nie tylko chronią przed silnym wiatrem, ale także wydzielają korzystne dla zdrowia olejki eteryczne. Razem z wilgotnym powietrzem bogatym w jod, wapń i magnez tworzą one swoisty leczniczy aerozol. Wypoczynek w Ustce polecamy osobom z chorobami dróg oddechowych, układu nerwowego, nadciśnieniem, reumatyzmem, urazami i schorzeniami endokrynologicznymi. Można się tu poddać m.in zabiegom rehabilitacyjnym, prądoleczniczym, hydroterapii, leczeniu światłem, krioterapii, inhalacjom.

Atrakcjami miasta są ładna starówka z szachulcowymi domami, latarnia morska, port oraz molo (a nawet dwa – wschodnie i zachodnie). Na spacer najlepiej wybrać się na nadmorską promenadę. Piękna jest tutejsza plaża, na której wczesnym rankiem można nawet znaleźć bursztyny. Miłośnicy militariów powinni pójść do parku spotkań z historią, żeby zobaczyć potężne poniemieckie bunkry.

Jod z Kołobrzegu.

molo 5
A może by jesienią nad morze? 10

Uzdrowisko jest znane ze złóż leczniczej borowiny i solanek. Wiatry często wiejące tu od morza sprawiają, że w głąb lądu napływa powietrze bardzo nasycone cząsteczkami jodu. W kołobrzeskich sanatoriach i szpitalach uzdrowiskowych leczy się m.in choroby dróg oddechowych, układu krążenia, tarczycy, skóry, astmę, alergię, cukrzycę, reumatyzm, osteoporozę oraz prowadzi rehabilitację. Oferowane są okłady borowinowe, kąpiele mineralne, kinezyterapia, ciepło i zimnolecznictwo, inhalacje oraz wiele innych zabiegów leczniczych.

Na spacerowiczów czeka plaża z molo, a także 30-hektarowy Park Żeromskiego. Wspaniale jest się przejść jaworowymi alejami. Można też poćwiczyć na ścieżce zdrowia wyposażonej w różne przyrządy. Ci, którzy chcą się jeszcze bardziej rozruszać, mogą się wybrać do aquaparku, a zimą również na lodowisko.

Zdrowe Świnoujście.

swinoujscie 2824836 1920
A może by jesienią nad morze? 11

Uzdrowisko słynie nie tylko z nadmorskiego klimatu, ale także ze złóż dobroczynnie działających na zdrowie borowin oraz źródeł wód mineralnych. Na kuracjuszy czeka tu 11 sanatoriów i dwa szpitale uzdrowiskowe specjalizujące się m.in w leczeniu chorób układu krążenia, oddechowego, problemów dermatologicznych oraz otyłości. Mają w ofercie np. zabiegi balneoterapii, kinezyterapii, hydroterapii, fototerapii czy elektroterapii. W mieście jest również wiele ośrodków spa.

Spacerowiczów zachwyci piękna plaża, która miejscami ma 100 m szerokości (a po sztormach nawet 150 m) i w granicach miasta ciągnie się aż przez 10 km. Można się też wybrać na kilkukilometrową nadmorską promenadę z XIX-wiecznymi pensjonatami, sanatoriami i domami wczasowymi lub alternatywnie przejść się nas Świnię. Spacerując Wybrzeżem Władysława IV zobaczymy niemal cały port, od wojennego i zacumowanych tam okrętów, poprzez terminal promowany aż po port handlowy. Nad samym morzem wznosi się Stawa Młyny – wybudowany w XIX w. znak nawigacyjny w kształcie wiatraka. Spacerując, nie sposób przeoczyć także latarni morskiej, najwyższej nad Bałtykiem (niemal 65 m wysokości).

Idealnym miejscem do spacerów jest również założony na początku XIX w. Park Zdrojowy. Oprócz bujnej roślinności (wiele drzew ma ponad 100 lat) alejki zdobią piękne fontanny i rzeźby. Na aktywnych czeka siłownia plenerowa, a na zmęczonych stylowe ławki, na których można odpocząć w miłych okolicznościach przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO